„Колкото си по-близко до Путин, толкова повече страдаш. Унгария на Орбан ще научи този урок по-трудния начин. Вчера спряха транзита на суров нефт през нефтопровода „Дружба“, отклонението през Украйна, което захранва Словакия, Унгария и Словакия. „Транснефт“ не успя да плати на Украйна и кранчето бе врътнато. Словакия, която също страда, прие това като логична стъпка, защото санкциите на Европейския съюз /ЕС/ не позволяват директни плащания. Тук разбира се Европейската комисия /ЕК/ изигра роля, тъй като умишлено не уточни какво точно представлява нарушение на санкциите, при положение че страните от ЕС, които получават руски нефт по Дружба, и нямат излаз на море, бяха изключени от обхвата на санкциите.“
Това пише Илиян Василев в последния си анализ, публикуван във Facebook. Според него руският държавен глава няма време и форсира спирания на газ и нефт, за да принуди ЕС да „клекне“ и в тази блокова политика няма място за изключения към „приятеля Орбан“.
„Известно е, че Орбан не е на почит в Украйна заради предателската си позиция, което прави шанса да получи руски нефт много малък, ако нещата опрат да Киев. Макар, че там е по-малкият проблем. Не искам да съм лош пророк, на логиката предполага да очакваме подобна стъпка и спрямо нас с доставките за Нефтохим. От месеци говоря за необходимостта да вземем под оперативен контрол „Лукойл Нефтохим“, за да осигурим постоянен внос на неруски нефт като практика.“, коментира още той.
Василев също така смята, че искането на шефа на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ за съдебни битки заради по-скъпия газ с 30% е несръчен опит да отложат или осуетят българската позиция, когато и ако България съди „Газекспорт“ за прекратените доставки пред арбитраж. Той добавя:
„Велев вече е скучен с позицията, че само руският газ може да му реши проблемите, като че има нещо магическо в руската газова молекула. Колкото и да нагнетява напрежение, няма нито един потребител на природен газ у нас с прекратени доставки. Ние внасяме газ, не добиваме. Уж работодател, пък се прави на разсеян за пазарните и морални /Украйна/ реалности.“
„Първо – в България всичко може, но точно да съдиш държавата или държавната компания за това, че трета страна „Газекспорт“, в качеството си на продавач, ти е спрял природния газ, но пазарът ти е дал нужното количество, е занятие за хора под наем. По-скоро е част от предизборна кампания в полза на ГЕРБ. Второ, имайки опит с арбитражни дела, мога да ви уверя, че у нас има доста заинтересовани/мотивирани от вноса на руски газ, които като нищо ще доброволстват да станат свидетели на „Газпром“ по арбитражно дело, против собствената си държава, за да докажат „работодателската“ теза, че България всъщност е виновна за прекъсването на доставките.“, посочва още Василев.
Във всяка работа трябва да има мяра, категоричен е анализаторът и добавя, че според него Велев няма такава. По думите му нищо не му пречи на него и членовете на АИКБ да си внесят на своя отговорност и риск руски газ – най-евтиният и най-добрият.