Политическият анализатор и бивш дипломат Илиян Василев коментира в социалната мрежа Facebook войната в Украйна и поведението на управляващите в България спрямо нея. Публикуваме анализа му без редакторска намеса:
„Колко сме пробити като държавни институции стана пределно ясно миналата година по това време, когато и военното и цивилното ни разузнаване повтаряха опорките на Кремъл, че няма да има нападение на Русия срещу Украйна, пренебрегвайки информация от партньорските служби на САЩ и Великобритания.
Помня и ехидността на руските агенти на влияние, че американците и британците не познаха с няколко дни и часове.
И тогава, и сега българските медии даваха огромно предимство на руската гледна точка, такива като мен бяха със забранен достъп до екрана. За медиите нищо ново, но така те лишиха и обществото от достоверна и обективна информация, зрителите и слушателите си от знания и информация, които да им помогнат да вземат верни решения и направят оценки за своето оптимално поведение.
За подобен провал, по такъв важен въпрос, всички тези информационно-аналитични служби на разузнаванията ни трябваше да бъдат изградени наново, а шефовете им да бъдат уволнени.
Но Румен Радев ги запази.
Интересното бе, че не беше толкова и само въпрос на добити чрез специалните инструменти на разузнаванията данни, а на анализ на публично достъпна информация и на контекст на политиката на Путин.
И ДАНС, и службите трябва да бъдат преосновани, за да могат да си вършат работата, защото там професионализма спира в политическата целесъобразност на това, което се подава като информация към държавните ръководители. Като знаят, какви са вътрешните нагласи на „началниците“, служителите не подават информация, която такива като Радев може да не харесат, защото се спира кариерно развитие.
Ако се съди по публичните следи на дейността на нашите служби и това, което има в мрежата като публични анализи, от службите трябва да им носят вода на поне четири пет души, които работят на ползу рода в социалните мрежи.
Повтарям, вече не е въпрос на данни, по голяма част от тях са в публичното пространство – там умението е да ги намериш и отделиш от „плявата“, има вече софтуер с изкуствен интелект, – а на способност на оцениш важното, устойчивото, и посоката. А за да стане това по най-добрия начин, трябва да имаш свободен от други съображения ум.“