„Игрите на Путин с природния газ и спирането на 80% от доставките по Северен поток 1, което провокира абсолютни ценови върхове като стойност – над 220 евро за МВтч, доказват две неща – пазарът на природен газ не може да бъде балансиран и неизбежно следствие, от което е, че или се сменя горивото или прекъсваш производство. Защото при тези цени следва рецесия и невъзможност за потребление. И тук държавата не може да направи много, тъй като за разлика от електроенергията, няма Фонд, от който да се вземат пари и компенсират цените на природния газ.“
Това пише Илиян Василев в последния си анализ, публикуван във Facebook. Той коментира още:
„Мрънкането в България – ама колко е скъпо, трябва да клекнем на „Газпром“, не можем да плащаме са не само всуе, но издават соцмислене – държавата не е длъжна и няма откъде да покрива турбуленции на пазара извън защитените потребители. Свиквайте и не мрънкайте или което е най-добре тези всички индустриалци, топлофикационни дружества да бъдат така добри да си потърсят по-евтин газ, след като „Булгаргаз“ очевидно не може да им го достави. Включително руски, ако могат.
Няма забрана за вноса му, все пак.
Имам обаче новина за тях – не е въпрос на близост с Русия, защото близките до нея най-много страдат – да видят цените на Орбан и Вучич. Да видят, че днес за Италия ще доставят с 20% по-малко, а за Германия с 80% по-малко. А това са двата най-големи договори на „Газпром“ в ЕС.
Путин води война, която губи, и това го принуждава да стига до крайности. Ако не сте разбрали, мрънкането ви само окуража агресора. А кой е виновен за липсата на диверсификация – мрънкащите да се погледнат в огледалото – от индустриалните асоциации /което, ако бяха профита, щяха да настояват държавата да управлява стратегическия риск от зависимост от Москва, но не би, защото бяха част от веригата на уговорените мачове през борсата с „Булгаргаз“/, депутати и политици, на хранилката на „Газпром“.
Сега остана само едно – ограничавайте потреблението на природен газ, ако трябва спирайте производства. И питайте Николай Павлов, Бойко Борисов, Делян Добрев защо отказаха договора на Шениър за доставка на 500 милиона кубически метра втечнен природен газ по формула вързана към Хенри Хъб. В момента цената на Хенри Хъб, докаран до България, е над пет пъти по-ниска от цената на Ти Ти Еф – тези 220 евро на МВтч. Подобен договор сега щеше да ни постави в групата страни от ЕС, които са извън зоната на поражения на Газпром като Полша, Испания и Португалия.
По Борисово време забраниха проучването и добива на нефт и газ, забраниха вноса на втечнен природен газ от „Булгаргаз“ /горният пример/ и сега имат наглостта да критикуват правителство под атака от „Газпром“ и Кремъл.
Предателство е слаба дума – държавна измяна е точната. И всичко, което ще се случи в следващите месеци, включително затварянето на предприятия, е на сметката на Борисов и Пеевски.“