Противниците на приемането на Българията в еврозоната използват тактиката на сплашването и развиват възможно най-лошите сценарии, за да потвърдят собствените си хипотези.
Това написа във Facebook анализаторът Илиян Василев. Публикуваме пълния му коментар без редакторска намеса:
„Противниците на еврото работят в две плоскости – едната е насаждане на скепсис към ЕС, към еврозоната и т.н. – тактика на съмненията, а другата е да развиват и оборват собствени хипотези, в които се развиват някакви най-лоши сценарии – тактика на сплашването.
Класическа ИПСО – инфо-психо специална операция. Хипотезират върху сценарии, които устройват логиката на съжденията им, а не такива, които са изведени от текущите развитие – тоест са доказано по-достоверни. Водеща хипотеза – защо да променяме нещата, след като имаме борд – работи, да не го пипаме. Ерго, в момента ситуацията се възприема като устойчива /струва си да не се променя/ и гарантира стабилност – тази теза се разбива на пух и прах както от последните служебни правителства /невъзможност на елита да състави кабинет и управление по инерция/, на практика неконтролирана политическа турбуленция, със силно разрушителен потенциал.
Между впрочем атаките срещу еврозоната са част от дестабилизиращите усилия. Погледнете личната история на противниците на влизането в еврозоната – дайте ми един, който да се е доказал извън академичните зали професионалист, който да е останал в активния бизнес и най-вече да практикува възгледите си в личния си бизнес.
Занимавам се професионално с риск анализ, защото у нас най-големият риск е политическия. Не виждам друг по-добър начин за управление на системен вътрешен политически риск и ескалиращ глобален риск, освен по-плътната ни интеграция в ЕС, в това число и еврозоната.
Всяка друга хипотеза, че можем сами /примитивен национализъм, който предпоставя, че италианци, германци, хървати, холандци са по-глупави от нас/ е или несъстоятелна /поради незнание или лоша преценка/ или користна /поради друг доминиращ интерес/.
Всеки друг сценарий извън членството ни в еврозоната е по-лош и почива върху смес от непремерена амбиция на провалили се хора в управлението на държавата и външни зависимости – вредни за държавата. Приемам само разговор на тема как да управляваме рисковете при влизане в еврозоната. Другото е партизанска политика.“
Много приказки и накрая нищо на среща. Пълна боза. Иначе точно борда ни пази вече 20+ години от политическия риск. За сега поне този риск е в нашите ръце. Ние решаваме дали да го има или да го няма. Като влезем в еврозоната кой ще ни пази от този риск? Или господин Василев дмята, че в Еврозоната и ЕС не съществува такъв риск?!?