Вицепрезидентът Илияна Йотова взе участие в традиционното Национално тракийско поклонение в град Маджарово. То беше посветено на 107 години от разорението на тракийските българи и избиването на близо 2000 души, предимно деца, жени и възрастни хора.
„Днес е ден на поклон, памет и признателност. Клетата съдба на тракийците никога няма да потъне в забвение. Събираме се заедно, за да почетем паметта и да повторим силния завет на тракийците „Прощаваме, но не забравяме“, заяви вицепрезидентът Йотова пред събралото се множество хора пред Пантеона на загиналите тракийци в Тракийския мемориален комплекс.
„Когато сме заедно, сме силни, рамо до рамо в добро и зло, никоя криза не може да ни победи. Даваме си клетва – никога няма да допуснем трагичната история на тракийците да бъде пренаписвана и децата ни да я забравят“, изтъкна Илияна Йотова.
В словото си вицепрезидентът подчерта, че никакви интереси – нито глобални, нито двустранни, нито национални, не се оправдание за смъртта на невинни хора.
„Напоената с кръв земя помни и рано или късно дава своята присъда на онези, които са дръзнали да го допуснат“, заяви Илияна Йотова.
Вицепрезидентът подчерта, че българската държава е в дълг пред тракийските бежанци, които трябва да получат справедливост.
„Аз и президентът Радев винаги при двустранни срещи поставяме въпроса за обезщетенията на тракийските бежанци. За съжаление, тази тема през последните години излезе от дневния ред на българското правителство“, изтъкна Илияна Йотова и отбеляза, че с енергията и волята на тракийците въпросът няма да бъде забравен.
От своя страна, председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов благодари на президентската институция, че не изоставя въпроса за справедливостта.
„Няма нищо по-ценно от човешкия живот, от любовта към род и родина. Това ни завещаха героите, които почитаме днес – Димитър Маджаров, Руси Славов, Капитан Петко войвода“, заяви вицепрезидентът.
Илияна Йотова каза, че народ, който има памет, има и бъдеще, и разказа за инициативата „Будната България“, която вицепрезидентът започна със сънародниците ни зад граница. Всеки – деца, младежи, възрастни, може да изпрати не по-дълго от 3 минути видео, в което да разкаже или покаже как пази в душата си образа на България, макар и далеч от нея.
„Убедена съм, че и потомци на тракийски бежанци, които не живеят в България, ще ни изпратят част от своята тракийска памет“, отбеляза Илияна Йотова.
По-късно през деня вицепрезидентът поднесе цветя и пред паметника на Капитан Петко войвода на едноименния гранично контролно-пропускателен пункт. Монументът, изграден по инициатива на Съюза на тракийските дружества в България със съдействието на община Свиленград, бе открит от Илияна Йотова през ноември 2019 г.