Анализаторът Илиян Василев написа важен коментар в социалната мрежа Facebook за нивата на купения вот в България. Според него на проведените в неделя предсрочни парламентарни избори той е достигнал 12%. В същото време ПП-ДБ не говорят за това, а за преговори за съставяне на ново редовно правителство. Василев сравнява България и Грузия, като според него това не е в наша полза, защото там поне хората излизат на улицата и протестират. Публикуваме анализа на Василев без редакторска намеса:
„В един от изключително редките моменти, в които се появявам в „централна“ медия – това е БНР – Ирина Недева, нямаше време, но ако ППДБ спрат да говорят за купения вот, а вместо това си говорят за правителство с ГЕРБ с ясното съзнание, че Пеевски ще „прелива“ от всички посоки, направо ви казвам – трябва да търсим нови варианти, нови проекти, нови хора.
Тези не могат да постигнат по-висок резултат, а с този утре ще бъдем трета сила. То и този път е така – двете ДПС имат по-голям резултат.
Видяхте защо не искаха предварителни избори – вижте какво стана с преференциите. Но с тях не можеш да изместиш водачите на листи.
Ясно е едно – ППДБ не могат да генерират достатъчно гласове, за да изместят Борисов от първото място и да реализират реформи. Причини много, това обаче е факт. Като гледам всички ще отчетат успехи – но това не ме задоволява – аз искам промяна и хора, които да могат да постигнат единствената цел, която ме интересува – променена България. Хора, които познават модела и системата и знаят как да се преборят с нея.
Само ще кажа, че в тази игра на фейк демокрация през избори – Борисов и Пеевски бавно ни сваряват и през този тип „състезание“ победа срещу тях не може да има. А пък правителство с тях като път към промяна е просто виц. Забравете.
Просто е – в Грузия говорят, че 10 процента от отчетените гласове са били откраднати. У нас са повече – близо 12 процента. Там има проблем, тук няма?!. Ако не виждаш гротеската в проблема купен вот и пленена демокрация – и се съгласиш да прескачаш темата, като се ориентираш към „Преговори“ за правителство, ти ставаш част от статуквото на примирените.
Както казах при Ирина – можете ли да ми кажете при какъв процент на купен вот ще светне лампата, че има проблем. И то не периферен, а централен, системен? Защото като не реагирате на 12 процента купен вот, утре Пеевски ще си купи и 20 процента и така ще обезсмисли или по-точно ще създаде уродлив двойник на демокрацията. Той друго не прави -имате си европеизъм и атлантизъм по Пеевски, имате си управление и избори по Пеевски. Та питам 20 процента купен вот достатъчни ли ще са да се стреснете и да признаете, че имаме голям проблем, или ще вдигнем прага на търпимост – 30 процента? Или да се наредим и ние на опашката за продаване на глас?
Ами това е класиката на бавното сваряване на обществото като жаба. И става перпетуум мобиле – Пеевският Борисов си прави правителство, пълнят си касите с пари и пак купуват все повече проценти от гласовете на избори.
НЕ, категорично не – единственият начин за промяна е да признаеш че има проблем и да се изправиш срещу него. Още докато той може да се реши, а не като избуи. За това преди да се говори за каквото и управление и правителство ПЪРВО и РЕБРОМ трябва да се постави въпроса за правилата на играта, защото състезанието, в което ни карат да участваме, е купен мач, гарниран с техни служебни правителства. И всички ние, които не сме част от техните схеми, сме статисти. При техните правила и в тяхното състезание – не ППДБ, още десет като тях не могат да направят нищо. При тези нива на деградация на обществения морал няма как да мобилизираш повече вот, отколкото те могат да купят.
Приликата между Грузия и България не е в наша полза – там поне има протести. Да, там със сигурност ще загубят проевропейските сили – Русия вече е изпратила снайперисти, и отново брутално ще прегазят всякаква мислима и немислима линия на приличие и справедливост. Кой изобщо очакваме ли друго, след като Путин убива в Украйна десетки хиляди?! Проблемът е, че там – в Украйна, в Грузия, в Молдова се борят – и на ниво власт, и на ниво партии. У нас – анализатори и социолози говорят за „нагласи“ и варианти за правителство и не забелязват слона в статията – масовото купуване на гласове. Наоколо Содом и Гомор, а ние преговаряме за правителство?!
Няма как да се договорите с този, който ви е подготвил бесилка.“
[…] Илиян Василев: Приликата между Грузия и България не е в… […]