Няма реална опасност за България от конфликта в Близкия изток. Това написа в свой анализ експертът Илиян Василев. Публикуваме го без редакторска намеса:
„Не съм сигурен кой съветва Румен Радев по външна политика, не толкова формално, а кой му влияе, но решението му да се срещне с иранския президент в рамките на сесията на ОС на ООН, в разгара на конфликта на Иран с Израел, и най-вече да формализира тази среща, се оказа, меко казано, недалновидно.
Според мен всичко тръгва от сбърканата му философия на поведение, която търси ниши на „независимост“ или изява спрямо Запада и мейнстрийма в българската външна политика. А това се отразява и върху политиката му спрямо Русия и войната в Украйна, и спрямо Иран и битките му през прокситата Хамас и Хизбула с Израел.
Няма междинна земя между Злото и Доброто. И най-добре е България да не стърчи с подобни абсурдни външнополитически ходове, само и само, за да се покажат Дондуков 2 като самостоятелен външнополитически център в България.
Версията е, че е търсил подкрепата на Иран за освобождаване на нашите заложници в Йемен, в допълнение към „държавническата“ мисия на Елена Йончева. Хутите имат самостоятелност спрямо Иран, дори напоследък получават директно оръжия от Русия. Да беше говорил с Путин за помощ за освобождаването на моряците, но няма да го стори.
Днес на КСНС ще се изговорят много думи, но реално пряка опасност за България няма, поне докато, Израел има инициативата. Идеята, че може да тръгнат нови мигрантски потоци е първосигнална. Да, ще има мигрантски натиск, но новите „източници“ на миграция не са толкова мощни – Ливан и ивицата Газа, Западния бряг, колкото бяха в Сирия и Афганистан.“