„Срамните сцени в Парламента напомнят колко слаби са корените на демокрацията у нас и колко фалшиво е единството, което се демонстрираше вчера при декларацията по Северна Македония. Големият проблем за мен обаче е, че тези климатични политики никога не са били предмет на сериозно обсъждане и дебат, с алтернативи, реални стъпки и управление на рискове, позиции, които трябва да се отстояват в Брюксел и т.н.“
Това написа в свой коментар анализаторът Илиян Василев.
Те бяха сведени до стръв за бизнес и управленци да усвояват едни средства от горе, от Брюксел. А климатичните политики имат много аспекти, не всички безспорни като посока и въздействие, посочи още той. И допълни:
„Нито парите от Европа идват, нито пък вземаме мерки, за да направим прехода смислен и плавен, като управляваме излизането на въглишните си мощности, но съхраним част от тях като стратегически резерв за тези времена на свръхвисоки геополитически рискове – те все пак са единствения местен устойчив ресурс.
В момента ситуацията на електроенергийния пазар в Източна Европа – особено в ЮИЕ е критична, не само поради ниска, като капацитет, свързаност, но и поради нуждите на Украйна, която трябва да внася електричество за да оцелее – над 9 Гигавата мощности бяха разрушени от руски атаки – това което наричам енергомор. ВЕИтата не могат да гарантират непрекъсната енергия, за това търсенето на електроенергия от атомни централи и ТЕЦ расте. Но ние позволихме да затворят ТЕЦ Марица Изток 3 – и поръчките за добив на въглища Мини Марица рязко спаднаха. Сега ни напред, ни назад. В момента, в който въглищните централи започнат да генерират някаква печалба, веднага им я вземат, и така убиват възможността на самия сектор да остане конкурентен и да допринесе за плавността на прехода. В същото време без европейски средства няма как да балансирате ВЕИ, през съхранение, няма как изградите допълнителна свързаност и преносни мощности.
А можеше преходът да бъде смислен и плавен – като въглищните централи имат шанс да останат конкурентни, толкова дълго, колкото е нужно за балансиране на системата. Без да им се изземат печалбите, в редките мигове, когато ги имат и да се остави пазарът да решава темпото и радикалността на прехода.
Електроенергетиката ни върви с бясна скорост към удар в стената, което ще ни коства много повече от всички евросредства, на които се надяваме. Ни старото запазено, ни новото дошло. Нямаме и газови мощности, каквито имат в Турция и Гърция. Нямаме и собствен добив на нефт и газ. Строим соларни мощности, които далеч надвишават капацитета да ги интегрираме и балансираме в енергийната ни система. И те вече започнаха да се оплакват, че строили за да изпълняват заветите на климатичните политики, но нещо с приходите са закъсали, особено тези без дълогсрочни договори.
На фона на този неизмерим недостиг на средства, ние ще строим нова АЕЦ за десетки милиарди. Тук вече сме за диагноза – всяко лоби дърпа към себе си – въглищари, ядрени, ВЕИ и от България нищо не остана.
Всъщност блокирането на Парламента от новите лудисти в българската политика снощи пряко отразява дефицитите на българския избирателен процес, при който ни управляват не най-достойните, а най-кресливите. Само помислете председателят на комисията по култура ?! блокира трибуната и депутати късат микрофони, кабели?!?!“
Безкрайната битка за глътка чист въздух: Нов проект за инсинератор за отпадъци в Гълъбово