Вицепрезидентът Илияна Йотова отправи остро предупреждение за последствията от липсата на избран председател на Народното събрание. Според нея, ако не бъде взето решение в най-кратки срокове, рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е изключително висок.
„Надявам се утре да се поздравим с избран председател на парламента. Политическите партии трябва да проявят разум, за да се отпуши конституирането на Народното събрание и президентът да може да започне консултациите за съставяне на правителство“, заяви Йотова. По думите й начело на парламента трябва да застане фигура, която да внесе стабилност, да успокои напрежението и да даде възможност за ефективна работа на Народното събрание.
„Това е личност, която ще има възможността да сложи ред в парламента и да се справи с предизвикателствата“, допълни тя. Йотова изрази сериозна загриженост за икономическите последствия от политическата криза. Тя отбеляза тревожните сигнали за бюджета, нарастващия дефицит и рисковете за изплащане на заплатите в държавния сектор.
„България е изправена пред невероятни предизвикателства, които не могат да чакат. Забавянето само ще усложни ситуацията“, подчерта вицепрезидентът. Тя заяви, че нови избори биха задълбочили кризата и са крайно нежелан вариант.
„Нови избори биха били тежка диагноза за всички. Това ще бъде ясен знак за провала на политическата система“, посочи тя. Йотова добави, че България се намира в безпрецедентна ситуация, в която множеството дела за касиране на изборите в Конституционния съд допълнително усложняват обстановката. Илияна Йотова коментира и промените в Конституцията, които според нея са причина за сегашната ситуация.
„По ирония на съдбата, тези изменения в Конституцията се обърнаха срещу своите създатели. Днес те пречат на избора на председател и поставят страната в началото на един порочен модел“, заяви тя. С думите си вицепрезидентът подчерта значението на бързите и разумни действия от страна на политическите партии. Според нея, само чрез диалог и компромис може да се преодолее настоящата криза и да се избегнат тежки икономически и политически последствия за България.
Изборът на председател на Народното събрание остава ключов момент за стабилизиране на държавата и възстановяване на доверието в институциите.
Финално решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген