Илон Мъск ще бъде разследван за фалшиви новини и възпрепятстване бразилското правосъдие

0
180
Илон Мъск, собственик на SpaceX и X
Илон Мъск. Снимка: Фейсбук

Кръстоносен съдия от Върховния съд на Бразилия включи Илон Мъск като мишена в текущо разследване за разпространяване на фалшиви новини и започна отделно разследване късно в неделя срещу изпълнителния директор за предполагаемо възпрепятстване, предава „Асошиейтед прес“.

В решението си съдия Алешандре дьо Мораеш отбелязва, че в събота Мъск е започнал да води публична „дезинформационна кампания“ по отношение на действията на върховния съд и че Мъск е продължил на следващия ден – най-вече с коментари, че неговата компания за социални медии X ще престане да изпълнява заповедите на съда за блокиране на определени акаунти. Ето какво пише дьо Мораеш:

„Явното поведение на възпрепятстване на бразилското правосъдие, подстрекаването към престъпление, публичната заплаха за неподчинение на съдебните разпореждания и бъдещата липса на сътрудничество от страна на платформата са факти, които не зачитат суверенитета на Бразилия.“

Според текста на решението Мъск ще бъде разследван за предполагаемо умишлено криминално инструментализиране на X като част от разследването на мрежа от хора, известни като дигитални милиции, за които се твърди, че разпространяват клеветнически фалшиви новини и заплахи срещу съдии от Върховния съд. Новото разследване ще провери дали Мъск е участвал във възпрепятстване, престъпна организация и подстрекателство.

До късно в неделя Мъск не беше коментирал в X последното развитие на събитията.

Бразилската политическа десница отдавна окачествява дьо Мораеш като човек, който превишава правомощията си, за да потиска свободата на словото и да се занимава с политическо преследване. В рамките на разследването на цифровите милиции депутати от кръга на бившия президент Жаир Болсонаро бяха вкарани в затвора, а в домовете на негови поддръжници бяха извършени обиски. Самият Болсонаро стана мишена на разследването през 2021 г.

Защитниците на дьо Мораеш твърдят, че решенията му, макар и извънредни, са юридически обосновани и необходими за прочистване на социалните медии от фалшиви новини, както и за потушаване на заплахите за бразилската демокрация – печално известни от въстанието в столицата на Бразилия на 8 януари 2023 г., което наподобяваше въстанието в Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г.

В събота Мъск – самопровъзгласил се за абсолютист на свободата на словото – написа в X, че платформата ще отмени всички ограничения върху блокираните акаунти и прогнозира, че този ход вероятно ще спре приходите в Бразилия и ще принуди компанията да затвори местния си офис.

„Но принципите са по-важни от печалбата“, пише той.

По-късно той инструктира потребителите в Бразилия да изтеглят VPN, за да запазят достъпа си, ако X бъде спрян, и написа, че X ще публикува всички искания на дьо Мораеш, като твърди, че те нарушават бразилското законодателство. По-късно той написа:

„Това са най-драконовските изисквания, на която и да е държава на Земята!“

До късно в неделя Мъск не беше публикувал исканията на дьо Мораеш, а известните блокирани акаунти останаха такива, което показва, че X все още не е предприела действия въз основа на предишните обещания на Мъск.

Решението на Мораеш предупреждаваше да не се прави това, като казваше, че всеки блокиран акаунт, който X в крайна сметка активира отново, ще доведе до глоба от 100 000 реала (20 000 долара) на ден и че отговорните лица ще бъдат подведени под съдебна отговорност за неспазване на съдебна заповед.

Главният прокурор на Бразилия написа в събота вечерта, че е спешно Бразилия да регулира платформите на социалните медии. Ето какво написа в Х Хорхе Месиас:

„Не можем да живеем в общество, в което милиардери с местожителство в чужбина контролират социалните мрежи и се поставят в положение да нарушават върховенството на закона, като не изпълняват съдебни разпореждания и заплашват нашите власти. Социалният мир не подлежи на обсъждане.“

Конституцията на Бразилия е съставена след военната диктатура от 1964-1985 г. и съдържа дълъг списък с амбициозни цели и забрани за конкретни престъпления като расизма, а напоследък и хомофобията. Но свободата на словото не е абсолютна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments