Многобройните сигнали за ухапвания от кърлежи са повод „БНТ“ да потърси информация от частна медицинска лаборатория по въпроса: Има ли увеличение на броя на заразените с лаймска болест тази година?
По данни на лабораторията за територията на цялата страна: Всеки десети кръвен тест за заболяването е положителен. Информацията е за последните три месеца: април, май и юни.
Има ли повод за тревога? Отговор дава д-р Трифон Вълков от болницата по инфекциозни и паразитни болести в София:
„Данните, които са с позитивен резултат към лаймска борелиоза, не показват тенденция към нарастване. Това, което се регистрира е по-скоро сезонно, свързано с активността на насекомите, които предават това заболяване“.
Д-р Вълков посочи, че обичайно проби се дават при съмнения за болестта и това обяснява по-високите положителни резултати. Той допълни, че не всяко ухапване от кърлеж води до заболяване. Според данни на немското здравно министерство между 5 и 30% от кърлежите в Европа са носители на лаймска борелиоза. След ухапване от насекомо до заразяване стигат между 3,5 до 5,5% от случаите. А до клинична форма на заболяването – между 0,3 и 1,3% от пациентите.
Най-добрият начин да се предпазите от проблемите, свързани с болестта, е да избягвате тревните площи, да ползвате репеленти и да проверявате внимателно тялото си за кърлежи след разходка сред природата.
От столичната Регионална здравна инспекция посочват, че през тази година броят на заразените с лаймска болест не се различава от този през предходни години.