Има ли пропуски и корупция при издаването на българско гражданство?

0
192
Народно събрание. Снимка: пресцентър НС
Народно събрание. Снимка: пресцентър НС

Има ли пропуски и корупция при издаването на българско гражданство? Отговор на този въпрос търсиха депутатите от специално създадената Временна комисия за изясняване на изнесените в наши и чужди медии факти и обстоятелства за корупционна схема при придобиване на българско гражданство от чужденци. Според народните представители отговорът на този въпрос е положителен – има и пропуски, и корупция и затова те считат, че трябва да бъдат направени законодателни промени. Комисията беше създадена след скандала, свързан със сигнали за корупционни схеми.

През 2018 година близо 20 души от Агенцията бяха арестувани. Сред тях беше и директорът на институцията Петър Харалампиев. Прокуратурата работеше по сигнал за издавани документи срещу 5000 евро.

Според депутатите от комисията най-сериозен е проблемът с даването на т.нар. инвестиционно гражданство. Затова те предлагат промени в закона, които да предвиждат капиталът на дружеството да не е по-малко от 1 милион лева за осъществяването на приоритетен проект.

Йордан Цонев от ДПС, които оглавяваше комисията е на мнение, че не може да се сложи край на даването на инвестиционно гражданство, предаде „Dnes.bg“. Той подчерта, че това не би било добре за бизнес климата в страната. И акцентира на факта, че става въпрос за милиарди, за конкуренция, за инвестиции в голям мащаб.

Павел Шопов обаче опонира, че комисията е замела проблема и е отървала управляващите да отговорят на важните въпроси, защото става въпрос според него за мега скандал. Той твърди, че парите са отивали години наред в партийна каса.

Маноил Манов от ГЕРБ обаче му отговори, че комисията си е свършила много добре работата и никой не е замитал нищо. Става въпрос за това, че три институции могат да искат едни и същи документи и да ги връщат. Той подчерта, че не е редно, когато има партийни търкания, те да влияят на политиката на страната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments