Има ли развитие при лечението на мозъчния тумор?

0
141
Лекар
Лекар. Снимка: "Информационно обслужване" АД, Архив

„За съжаление знаем, че това е най-честият, освен най-смъртоносният мозъчен тумор. Тоест повечето пациенти, които идват при нас с мозъчен тумор за съжаление са с първично злокачествен тумор, тоест това не е нещо, което да е било добро, да е било изпуснато и да е станало лошо. Напротив това е нещо, което е било лошо и се развива много бързо, за няколко месеца и без провокиращи фактори за разлика например от карцинома на белия дроб, който може да се провокира от пушене или на стомаха, където може да е предизвикано от пиенето на алкохол. Тоест няма нищо вредно в живота на пациента, което да е провокирало появата на този тумор, тоест само лош късмет, който много бързо води до това да се появи глиобластомът. Глиобластомът е случайна поява на една колония от клетки, които започват да се размножават много бързо, безконтролно и да заемат огромно пространство в мозъка.“

Това коментира неврохирургът доц. Красимир Минкин в ефира на „NOVA“ по повод развитието на мозъчните тумори. По думите му има много малко генетично обусловени тумори. Медикът обясни, че размножаващите се клетки тръгват по погрешен път и възникват мутации и те стават независими от прилагането на лечение“

Науката е открила много неща, свързани с мозъчните тумори, добави проф. Доброслав Кюркчиев от болница „Свети Иван Рилски“ в София. Според него през последните 20 години има развитие в знанията по въпроса на рака на централната нервна система.

„В изследването на идеята за патогенезата на злокачествения тумор е постигнат най-големия напредък, но в терапевтично отношение за съжаление такъв почти няма“, заяви той.

Доц. Минкин смята, че през последните 30 години няма никакъв напредък, свързан с тумора на мозъка. По думите му прогнозите са живот до година и 4 месеца.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments