Все още не може да се каже дали жената от Йоаким Груево е починала заради ваксинацията с „AstraZeneca“. Специалистите обясниха, че преди да дадат окончателна констатация, трябва да имат безспорни факти по случая. Директорът на НЦЗПБ и член на Националния оперативен щаб професор Тодор Кантарджиев обясни пред „NOVA“:
„Патоанатомът, направил аутопсията, сподели, че са взели материали за изследване, за да видят изкарала ли е COVID-19. Жената е нямала антитела за коронавирус. Направен е и PCR-тест, при което се изключва COVID-19. Това е жена със съдова болест, която има запушване на кръвоносните съдове, основно на сърцето. При някои то е на 100%, което е смущаващо. Има данни за прекаран преди години инфаркт. Става дума за един годишен ход на запушване, можеше да се случи и без ваксинацията”.
Професор Кантарджиев уточни, че нещата се преекспонират. Според думите му човек, който е прекарал заболяването, трябва да изчака поне три месеца, за да се възстанови имунната му система. Той смята, че прекарването на заразата е създаването на най-трайния и всеобхватен имунитет. Имунологът разясни,че досега няма описани случаи на този ефект, но теоретично е възможно да се получи свръхреакция.
Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарства Богдан Кирилов допълни, че за случилото се с починалата жена от Пловдив е уведомен и директорът на Европейската агенция. Оттам се очаква писменото становище на европейския регулатор. Няколко държави извършват изследвания и анализ. Богдан Кирилов уточни:
„В момента не се прилага само една от трите налични ваксини. С останалите държави продължава ваксинационният процес. Очакваме след положителни резултати от изследванията и препоръка от Европейската агенция още тази седмица да продължим и ние. Договорите се сключват последователно. Нито една държава не е имала възможност да избира ваксини едновременно от шестте сключени договори“.
Директорът подчерта, че пропорционалното разпределение зависи от обема, който се договаря за съответния договор. Той разясни, че България ще получи над 18 милиона дози, които ще са достатъчни за имунизацията на 10 милиона души. Според него при 6 милиона население, което подлежи на ваксинация и се изключат лицата под 16 години, то тогава остават поръчани дози ваксини за 10 милиона население. Той беше категоричен, че нашата страна е заявила много повече количества. Кирилов обясни:
„Принципите са еднакви. В споразумението, което беше сключено между ЕК и всички държави, има изрична клауза те да не водят паралелни преговори с производителите. Ако някой е водил преговори, това е в нарушение и ще понесе последиците“.
Професор Кантарджиев разясни, че мерките, които са били въведени до този момента са напълно достатъчни. Той допълни, че се налага карантина за идващите хора от рискови места и където има много инфекции, защото се предполага, че ще има приносители сред тях. Според него тези, които пристигат от тези дестинации, могат да се изследват, но пак ще си останат в карантина. Инфекционистът е категоричен, че тези мерки са с цел забавяне на разпространението на новите варианти на COVID-19. През това време по-голямата част от населението ще бъде ваксинирана. Професорът обясни:
„В момента у нас е британската генетична линия. Над хиляда секвенирания имаме като данни в националния център. В област Стара Загора например през декември нямаме случаи, а през януари имаме около 10%. В началото на февруари са 30-40%, а в края на февруари случаите са 80%. Първата област, засегната от британския вариант, е Кюстендил. Доказахме го през януари, сега почти всички заразени са с този щам“.