Има сняг по пистите! Но кои са най-честите травми за скиорите?

В 11:20 часа българско време днес настъпи астрономическата зима

1
30
Скиори
Скиори. Снимка: Министерство на отбраната

В 11:20 часа българско време днес настъпи астрономическата зима. Ски сезонът и празничните ваканции вече са открити. За много хора ските са нещо повече от спорт заради свободата на движение и прекрасните планински пейзажи, на които могат да се насладят, докато го практикуват. Но той крие и своите рискове. Не бива да забравяме, че някои зони на тялото – като коленете, ръцете и главата, са по-уязвими към наранявания.

Кое е слабото място на скиорите и какви са съветите на специалистите, за да избегнем травмите и да не си развалим ваканцията – споделя д-р Владимир Стефанов – началник на Клиника по артроскопска травматология на Военномедицинска академия /ВМА/. Ски ваканцията е едно дългоочаквано събитие от нас любителите на този спорт. Той обаче често води до травми в коляното и подбедрицата. Практикуващите сноуборд пък страдат от травми в раменната става и раменната кост, коментира специалистът.

От своята дългогодишна практика в областта на спортната медицина, д-р Стефанов заключава, че 90% от травмите стават в края на деня, при последните спускания, когато хората вече усещат умора. Също така, по-податливи на травми и сериозни контузии в зимните спортове са жените – заради самата физическа подготовка, ставите им са по-слаби и нежни. По отношение на годините неговите наблюдения са, че в България възрастовата група над 50-55 години рядко се качва на ски: Те са по-застрашени от травми при падане. В Алпите, например, ако се разходиш, често ще срещнеш и групи от около 80-годишни скиори. У нас обаче, възрастовите групи, които карат ски и сноуборд обикновено са 20-30-40-годишни.

Травматологията на ВМА е специализирана в лечението на спортни травми, като акцентите са два. От една страна са счупванията, които се лекуват в Клиниката по травматология. Говорим предимно за счупвания на подбедрицата. В Клиниката по артроскопска травматология наблягаме на мекотъканните травми – увреди на кръстни връзки, на менискуси, хрущялни увреди.

Имаме спешен и планов ред за постъпване на пациентите, което плюс богатия опит на нас като специалисти, ни прави предпочитано от скиорите място за лечение, казва още д-р Стефанов. Ние работим по утвърден протокол и чрез индивидуален подход спрямо всеки пациент. Какво имам предвид – една от най-честите операции при скиорите е увредата на кръстната връзка. Съгласно протокола за лечение – при липса на други увреди, които да изискват спешно лечение, операцията се прави в т.нар. отложена спешност или планов прием. Това става ясно след оценка на състоянието от компетентен травматолог, ЯМР, индивидуално лечение, покой на ставата, кинезитерапия, медикаментозно лечение и т.нат. Най-добрият времеви прозорец за увреда на връзката и реконструкцията й е между 30-ия и 90-ия ден. Всичко е много индивидуално, но пак казвам – не е необходима моментална операция, пояснява д-р Владимир Стефанов.

А какви са съветите му, за да избегнем срещата си с него и колегите му в операционната?

Всички скиори трябва да са наясно, че ски спортът е рисков и травматичен. Затова трябва да обърнат внимание на няколко фактора, които да намалят тези рискове:

  • Поддържайте добра физическа форма: Редовните тренировки за сила, баланс и гъвкавост са изключително полезни. Укрепването на мускулите в зоната на коленете и бедрата прави тялото по-устойчиво при интензивно каране.
  • Вложете средства в добра екипировка;
  • Оценете добре условията на пистите;
  • Не предприемайте рискови маневри, защото излишният героизъм често завършва зле;
  • Съобразявайте се с другите участници и не предприемайте рискове, които поставят в риск не само вашето живот и здраве, но и този на околните.
  • И последно – когато човек е уморен, може да пропусне едно спускане за деня и да продължи на следващия.

Абониране
Известие от
guest
2000


1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Има сняг по пистите! Но кои са най-честите травми за ски… […]