Огромно огнено кълбо е избухнало в земната атмосфера през декември, съобщават от НАСА, цитирани от „БиБиСи“.
Взривът е бил вторият по сила от рода си за последните 30 години и най-мощният след аналогичния в руския град Челябинск преди шест години. За разлика от него, сега природното явление остава до голяма степен незабелязано, тъй като е станало над Берингово море край руския полуостров Камчатка.
Космическата скала е избухнала с 10 пъти повече енергия от атомната бомба, хвърлена над Хирошима. По думите на Линдзи Джонсън, служител на планетарната отбрана в НАСА, това явление се случва два-три пъти на всеки 100 години.
Какво знаем?
Около обяд местно време на 18 декември астероидът се е движил в атмосферата със скорост от 32 км/сек, на стръмна траектория от седем градуса. С размери от няколко метра, космическата скала избухнала на 25,6 км над земната повърхност, с енергия на удара от 173 килотона.
„Това е 40% повече от енергийното освобождаване над Челябинск, но сега то е било над Берингово море, заради което не е постигнало същият ефект като над Челябинск и заради това не се появи в новините“, коментира Кели Бърст, мениджър на програмата за наблюдения на обекти близо до Земята.
По думите на Джонсън огненото кълбо е преминало недалеч от маршрут, използван от търговски самолети, които летят между Северна Америка и Азия. Така че изследователите проверяват с авиокомпаниите дали са били докладвани наблюдения на събитието.
On 18th December 2018 a huge #meteor exploded over the North Pacific: https://t.co/r403SQxicZ
The Japanese #Himawari satellite caught the meteor smoke trail, which is almost vertical – the meteor entered the atmosphere very steeply! You can also see the trail’s long shadow. pic.twitter.com/juAtCHoUI4
— Simon Proud (@simon_sat) March 18, 2019
Значимостта на събитието?
През 2005 г. Конгресът на САЩ възложи на НАСА до 2020 г. да намери 90% от близките земни астероиди с размери 140 метра или повече. Космическите скали от този размер са така наречените „проблеми без паспорти“, тъй като ако се сблъскат със Земята, те ще засегнат цели региони. Учените обаче смятат, че за да изпълнят тази директива, ще им трябват повече от 30 години.
След като бъде идентифициран входящ обект, НАСА успява сравнително добре да изчисли къде точно на Земята ще възникне въздействие с него. Например през юни 2018 г. малък 3-метров астероид 2018 LA беше засечен от наземна обсерватория в Аризона осем часа преди удара. Центърът за проучвания на обекти близо до Земята в лабораторията за реактивно движение на НАСА (JPL) определи точната му орбита. Тя беше използвана за изчисляване на вероятното място на удара. Оттам пресметнаха, че скалата вероятно ще удари Южна Африка. Точно както беше изчислено, огнена топка беше регистрирана над Ботсвана от охранителни камери. По-късно в района бяха открити и фрагменти от обекта.
Как може да се подобри мониторингът?
Последното събитие над Берингово море показва, че доста големи обекти могат да се сблъскат със Земята без предупреждение. Това подчертава необходимостта от засилено наблюдение.
По-стабилна мрежа може да бъде изградена не само с наземните телескопи, но и с помощта на космически обсерватории. Сега се работи върху развитието на телескоп, наречен НеоКам, който да бъде пуснат в пространството, където да открива и характеризира потенциално опасни астероиди по-големи от 140 метра.
Предстоящи събития
На 22 март близо до Земята ще премине астероидът #2019EA2. Той ще прелети само на 305 хиляди километра от нашата планета. Това разстояние е с 80 хиляди километра по-малко от отстоянието на Луната до нас. Скоростта на движение на астероида е 5 м/сек. Предполагаемият му размер е между 18 и 40 метра, което отговаря на параметрите на къща. Това е вторият астероид, който се доближава до Земята за един месец, като предишният прелетя на 5 март.
Newly discovered asteroid #2019EA2 (diameter ~ 30 m) will have a close encounter with Earth on March 22, 2019 at 01:54 UT flying at a distance of 0.80 LD or ~305,000 km / 189,600 miles) https://t.co/1IqpTS5xIr pic.twitter.com/DYLMg0Z82O
— Massimo (@Rainmaker1973) March 15, 2019