Имам ли “кабинна треска”? Какво е това и как да я излекуваме?

0
351
Covid-19
Снимка: Pixabay

Докато способностите ни да ходим на работа и да участваме в други дейности извън дома са под ограничение, първоначалният дискомфорт може бързо да доведе до “кабинна треска”. Поне така казват хората, пише “CNN Health”. Но истинска ли е кабинната треска? И ако е, можем ли да я сведем до минимум?

„Кабинната треска не е като психологическо разстройство, така че не бих казал, че има някакво официално определение за нея“, казва Вайл Райт, психолог и директор по клиничните изследвания и качеството на Американската психологическа асоциация.

Може да не е истинско състояние, но чувствата, с които е свързано, са.

“Тя включва редица отрицателни емоции и дистрес, свързани с ограниченото движение: раздразнителност, скука, някаква безнадеждност и дори поведенческо безпокойство и трудна концентрация. Това би било съзвездието от симптоми, които човек би могъл да очаква, ако се почувства по този начин.”

“Вашата личност и темперамент са основни фактори за това колко бързо бихте развили този вид емоции”, обяснява Райт и добавя:

„Ако сте по-екстровертирани в природата и не сте свикнали да сте вкъщи, вероятно сте по-склонни да се чувствате по този начин”.

Има хора, които усещат ефектите от това състояние мигновено, казва Пол Розенблат, психолог и професор по семейна социална наука в Университета в Минесота, който изучава кабинната треска сред възрастните през 80-те години.

“Те гледат към бъдещето, в което може би ще бъдат у дома дълго време и го усещат зле”, каза той.

На онези, които виждат само карантината като начин най-накрая да почистят дома си, да подредят сметките, да организират гардероба си или да преследват ново хоби, може да им отнеме повече време, за да достигнат до кабинната треска, ако нвъобще стигнат дотам, каза Розенблат.

Към която и група да принадлежите, и Райт, и Розенблат препоръчват няколко начина, по които можете да облекчите напрежението в ума си и да се почувствате по-малко добре, затворени в собствения си дом.

Създайте рутина

Вместо да третирате това преживяване като ваканция, казва Райт, все пак трябва да ставате и да правите всички неща, които обикновено бихте направили по време на предишния си график. Или колкото можете повече от тях.

“Станете по същото време, както сте го правили до момента, уверете се, че все още се къпете, че се обличате и не се разкарвайте по пижама през целия ден”, добави експертът.

Създаването на хранителен режим също може да ви помогне да останете структурирани в ежедневието си.

Променете малко пространството, в което живеете

Жизненото ви пространство може да има нещо общо с кабинната треска, която чувствате, казва Райт.

“Ако имате сравнително голямо място за живеене, можете да се придвижвате в различни стаи и да променяте малко местообитанието си, което вероятно ще ви накара да се чувствате малко по-добре”, казва тя.

Леко разместване и промяна в интериора и местоположението на мебелите, така че да не е точно същият стил всяка седмица, може да направи дома ви по-свеж и не толкова задушаващ.

Останете физически и психически активни

“Освен ако не знаете, че сте били изложени или сте заразени, социалното дистанциране не означава, че не можете да излизате навън”, казва Райт. “Излизане навън, чист въздух, разходка – това са наистина много важни неща.”

Понякога помага да “живея за момента или часа” и да си кажа: “Не знам какво ще правя по-късно днес или утре, но ето една кратка история, която исках да прочета, или има списание, което досега не съм отварял”, казва Розенблат.

Можете също така да поддържате текущ списък с подкасти, които искате да слушате, нови музикални албуми, които бихте искали да проверите, и филми, които искате да гледате.

Свържете се с другите…

“Знаем също, че от проучвания на неща като карантина и изолация, запазването на социална връзка е наистина важно”, казва Райт.

“Очевидно това може да бъде предизвикателство в момента, защото целта е именно да не се осъществява контакт лице в лице.”

Райт предлага да помислим за начините, по които можеш да се свържеш виртуално с останалите хора, независимо дали става въпрос за изпращане на текстови съобщения, разговор по телефона, видеоразговори, присъединяване към онлайн общности и приемане на предложения от други в онлайн пространството, за да се справим по-лесно със скуката и безсилието от изолацията.

“Връзката с приятели, семейство и колеги, за които сте загрижени, може също да допринесе да се справите по-лесно с кабинната треска”, казва Розенблат.

“Имам възрастни приятели, които са в домове за социално подпомагане, които са затворени там и вероятно ще кажа: “Мисля за теб и се надявам нещата да се оправят.” Ще се чувам понякога с тях, за да видя, че те оценяват ситуацията”, споделя Розенблат. “Хората се плашат. Но да осъзнаем, че сме на едно и също положение всъщност може да ни помогне”.

…Но намерете време и да се дистанцирате също

Понякога едно от предизвикателствата на кабинната треска е, че може да не я усещате, но някой, с когото живеете, може да я почувства силно, обяснява Розенблат.

“Това също е проблем – справяне с различията си и как да преодолеем кабинната треска.”

Семействата и двойките “се нуждаят от определен баланс на сплотеност и разединение, а да се придържаме в затворени помещения определено е риск в наистина високи нива на сплотеност, които може да са трудни за много двойки и семейства, въпреки че те се обичат”, казва Розенблат и съветва:

Ако имате отделни стаи вкъщи, отделете се за малко един от друг, ако не можете да търпите партньора си да гледа телевизия, докато вие четете книга например. Или се заемете с индивидуални хобита, в които всеки човек може да се съсредоточи поотделно, когато е необходимо да си вземете въздух един от друг.

Прегърнете дискомфорта

Разглеждането на чувствата от кабинна треска в крайна сметка зависи от разбирането на случващото се и че има процес на примиряване със ситуацията, казва Розенблат.

“Част от това, което прави момента предизвикателство е, че ние просто не знаем колко дълго ще продължи”, обяснява Райт. “Без да имате определен краен срок, наистина трябва да зададете очакванията си, че това може да бъде новото ни нормално за определен период от време.”

“Има време на адаптация за справяне с него”, казва Розенблат.

“Можете да се почувствате безнадеждно днес или наистина да е трудно за вас. Но утре или час след това можете да научите неща или да попаднете в различен етап, където нещата се развиват по-добре”.

“Ако можем да стигнем до момент на приемане – че не е нужно да харесваме случващото се и че това е “точно както е в момента”, може би ще можем по-добре да използваме ресурсите си, за да намерим нещата, които са в нашия контрол”, заключва Райт.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments