Имотен спор в столичния кв. „Люлин“? Болен мъж започна гладна стачка в борба за своя дом

Антонио Димитров, в тежко здравословно състояние, започва гладна стачка пред Съдебната палата в София, твърдейки, че е жертва на имотна измама

0
156
Антонио Димитров
Антонио Димитров. Снимка: Антонио Димитров

В столичния квартал „Люлин“ се разиграва имотен спор, който води до крайни мерки от страна на Антонио Димитров – човек с пожизнен ТЕЛК и тежко финансово състояние, който е принуден да търси правата си. Антонио се свързва с „Организация за закрила на българските граждани“ /ОЗБГ/ заради казус, свързан с неговия имот, който според него е придобит чрез измама. Спорът включва продажбата на апартамент, обвинения и принудително изпълнително производство, което може да доведе до изгонването му от единствения му дом.

След като е изправен пред риск да остане на улицата, той започва гладна стачка пред Съдебната палата в София, надявайки се да привлече вниманието на обществото и институциите към несправедливостта, която го е застигнала.

През 2021 г. майката на Антонио Димитров, той и съсобственици сключват сделка за продажба на апартамент в „Люлин“. Според Антонио обаче сделката не е коректна. Той твърди, че купувачът е подвел майка му, която е страдала от деменция, и е заплатил 80 000 лева вместо уговорените 80 000 евро.

„Реших да протестирам, защото срещу взискателя, когото искат да настанят в жилището ми, има доказателства за измама спрямо майка ми. Това се случва през 2021 година, когато тя вече беше болна. Майка ми почина през април тази година и след това започнаха принудителните изпълнения. В началото имах само 1/6 от имота, но сега, след смъртта ѝ, притежавам 5/6. Имотът е изцяло мой“, споделя Антонио.

Ситуацията се усложнява от факта, че парите от сделката са били преведени по сметката на майка му и племенниците му. Антонио твърди, че сделката е станала при условия, които са неизгодни и несправедливи за неговото семейство.

„Когато продавахме имота, майка ми беше с деменция. По време на сделката при нотариуса присъстваха и аз, и племенниците ѝ. Парите бяха преведени по техните сметки. Проблемът е, че имотът беше продаден за 80 000 лева, вместо за 80 000 евро, както беше договорено. Купувачът дължи още 80 000 лева на майка ми, т.е. на мен“, категоричен е той.

Изпълнителното производство и позицията на ЧСИ

Сделката от 2021 г. е в основата на настоящия конфликт, като купувачът вече е предприел стъпки за влизане във владение на имота, който досега не му е предаден доброволно. Частният съдебен изпълнител /ЧСИ/ Ивелина Дамова, която отговаря за случая, е наясно с тежкото материално положение на Антонио, но подчертава, че правните задължения са ясни.

„Сделката за имота е осъществена пред нотариус и има нотариален акт, с който Антонио Димитров и другите съсобственици са прехвърлили жилището срещу съответната цена. Поели са задължение да предадат владението, но това не се е случило до 2023 г. Купувачът е извадил изпълнителен иск и аз като частен съдебен изпълнител съм длъжна да го приведа в действие“, обяснява ЧСИ-то. Ивелина Дамова добавя, че Антонио е имал възможност да предприеме правни действия за спиране на изпълнението още през 2023 г., но не го е направил:

„Той трябваше да възрази заповедта за изпълнение и да поиска спиране на изпълнителното дело, но тези права не бяха упражнени навреме. Сега тежестта пада върху съдебния изпълнител, който е длъжен да спазва закона.“

Протест и надеждата за справедливост

Изправен пред заплахата да загуби единствения си дом, Антонио решава да предприеме крайни мерки. На 12 август той започва гладна стачка пред Съдебната палата в София, надявайки се да привлече вниманието на обществеността и властите към своя случай.

„Аз няма къде да живея, имам само това жилище. Водя дело или за разваляне на сделката, или за доплащане на още 80 000 лева. Не мога да си позволя да загубя дома си, особено в това тежко здравословно състояние, в което съм“, заявява той.

От своя страна ЧСИ Дамова потвърждава, че е уважила искането на Антонио за правна помощ и му е назначен адвокат, който да го представлява в изпълнителното производство.

„Аз съм съдебният изпълнител, който ще се съобрази с всички правни решения. Но докато няма съдебно разпореждане за спиране на изпълнителното дело, аз съм длъжна да изпълня заповедта“, обяснява тя.

Какво следва?

Казусът на Антонио Димитров е сложен и заплетен, като включва множество правни, етични и човешки аспекти. Съдът ще трябва да реши дали договорът за покупко-продажба ще бъде унищожен или ще остане валиден, и дали Антонио ще успее да запази единствения си дом.

Междувременно, Антонио продължава своята гладна стачка с надеждата, че ще получи подкрепа от обществото и властите в борбата за дома си.

Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg

НСИ обяви в кои сектори заплатите са най-високи

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments