Импийчмънтът на Тръмп: „Провалени свидетели“ се опитват да издействат оправдателна присъда

0
107
Доналд Тръмп. Снимка: Общомедия
Доналд Тръмп. Снимка: Общомедия

Очаква се президентът на САЩ Доналд Тръмп да бъде оправдан в процеса на импийчмънт, след като сенаторите гласуваха „против призоваването на свидетели или допускането на нови доказателства“, пише BBC.

Демократите се надяваха, че четирима републиканци ще гласуват в полза на свидетелите, което би удължило процеса, без задължително това да промени крайния резултат. В крайна сметка, само двама от четиримата Републиканци дадоха гласа си с демократите.

Сега процесът преминава към гласуване относно това дали президентът Тръмп да бъде оправдан, като самият той е сигурен, че ще спечели тази битка.

Старши членове на Републиканската партия на президента Тръмп от самото начало настояваха за бърз съдебен процес, без свидетели или нови доказателства. Преди всичко, те искаха да попречат на изслушването на сенаторите от бившия съветник по Националната сигурност – Джон Болтън.

Джон Болтън
Снимка: Wikimedia Commons

Според доклад на „New York Times“, Болтън пише в предстоящата си книга, че президентът директно му е дал нареждане да не приема военна помощ от Украйна в замяна на нечестни политически игри спрямо демократическия съперник, Джо Байдън.

Показанията на Болтън за участието му в аферата в Украйна заплашиха да подкопаят сериозно авторитета на доказателствата приведени от адвокатите на президента в хода на съдебния процес.

Тръмп бе обвинен за две нещазлоупотреба с власт и възпрепятстване на работата на Конгреса. Първото обвинение произтича от твърдението, че той е подтикнал Украйна да навреди на г-н Байдън с цел собствена политическа изгода. Второто – умишлено е възпрепятствал разследването за импийчмънт, извършено от Конгреса.

Окончателното гласуване относно оправдаването на президента Тръмп ще се проведе на 5 февруари.

Какво следва?

Сенатът ще гласува в сряда, 5 февруари, дали да осъди или оправдае президента по двата члена на закона за импийчмънт, заведени срещу него.

Доналд Тръмп

Демократическия лидер на Сената Чък Шумер каза, че в петък вечер ще има четири гласа относно поправките в закона, предложени от Демократическата партия, последвани от заключителни аргументи в понеделник, речи от сенатори от понеделник до сряда и окончателно гласуване в сряда – в деня след официалното обръщение на президента Тръмп.

За да бъде отстранен от длъжност, се изисква мнозинство от две трети в Камарата от 67 гласа. Републиканците преобладават в Сената с 53-47 мнозинство над Демократите и никой сенатор от Републиканската партия не е показал, че те планират да гласуват за отстраняването на г-н Тръмп.

Вместо това вниманието ще се насочи върху няколко Демократи в щатите, където преобладават привърженици на Републиканската партия, които са посочили, че могат да гласуват за оправдателна присъда. Всички нарушения от страна на Демократите ще бъдат символична победа за президента, което вероятно той ще използва в полза на кампанията си през следващите месеци.

Битката за печелене свидетели се ожесточи преди седмица, след като се появиха сведения, че Болтън може да има силно уличаващи показания за участието на президента в предполагаема афера с Украйна с цел лична изгода в замяна на нещо.

В предстоящата книга на Болтън се твърди, че президентът лично е организирал схемата, за да получи компромати от Украйна за бившия вицепрезидент на САЩ. Разкритията заплашват да развенчаят твърденията на Републиканците, че никой от свидетелите за импийчмънта няма пряко доказателство за участието на президента.
Но слабата вероятност Болтън да бъде призован да даде показания пред Сената, се осуети от Демократите в петък, след като двама от четиримата сенатори от Републиканците, за които се надяваха, че ще отсъстват, потвърдиха, че няма да го направят.

Може ли Болтън да променя играта?

Сенатор Ламар Александър от Тенеси заяви в изявление късно в четвъртък, че докато Демократите ясно са посочили действията на президента като „неуместни“, за тях не е доказано, че са неопровержими престъпления.

„Въпросът тогава не е дали президентът го е направил, а дали Сенатът на САЩ или американският народ трябва да решава какво да прави по отношение на това, което прави“, казва той.

„Вярвам, че конституцията предвижда, че хората трябва да вземат това решение в президентските избори, който започват в Айова в понеделник.“

Сенатор Лиза Мурковски от Аляска, друг умерен политик, заяви в изявление в петък следобед:

„Камарата избра да изпрати обвинения за импийчмънт, които са прибързани и недействителни. Внимателно разгледах необходимостта от допълнителни свидетели и документи, за да се отстранят недостатъците в процеса, но в крайна сметка реших, че ще гласувам против разглеждането на предложенията за призоваване на свидетели.“

Републиканските сенатори Сюзън Колинс от Мейн и Мит Ромни от Юта решиха да гласуват за призоваване на свидетели, но те бяха единствените сред 53- те влиятелни представителни на Републиканския сенат.

Ръководещите процеса за импийчмънта от Демократичната камара смятат, че дело без свидетели не е истински съдебен процес. В петък към тях се присъединиха и бившия председател на кабинета на президента Тръмп Джон Кели, който каза в публикация на „Ню Джърси“, че г-н Тръмп е бил подложен само на „половин процес“.

Доналд Тръмп. Снимка: wikimedia commons
Доналд Тръмп. Снимка: wikimedia commons

Ходът на процеса за импийчмънт на Доналд Тръмп отсега е ясен.

Освен ако нещо непредвидено и неочаквано не се случи и твърденията се докажат, многобройният единодушен партиен вот ще го оправдае по двете обвинения, повдигнати от Камарата на представителите, която сама по себе си одобри тези членове на закона за импийчмънта, при гласуване с почти единодушен партиен вот.

И двете страни скоро ще бъдат оставени да проучат хубаво положението, само девет месеца преди националните избори, за които има повече от една трета мнозинство в Сената, а самото президентство е в балотаж.

Според проучване, политическата склонност на нацията е такава, както и преди да започне импийчмънтът. САЩ е строго разделена на подкрепящи лагери. Рейтингите в подкрепа на президента се датират от средата на 40-те, приблизително когато е бил и целия му мандат. Шансовете му за преизбиране не са стабилни, но са далеч от „слаби“.

Според анкетите решението да не се търсят свидетели, което доста е преобладаващо като мнение сред американците, скоро може да бъде забравено.

Анкетите обаче не разказват цялата история, а има и други признаци, че съдебните процедури във връзка с импийчмънта са оказали влияние.

Как реагираха сенаторите?

Трима от четиримата сенатори демократи, участващи в надпреварата за президент, са направили коментар, веднага след гласуването на свидетелите срещу партията.

„Републиканските сенатори просто провалиха американския народ и нарушиха клетвата си в името на Конституцията на Съединените щати“, пише сенаторът от Масачузетс Елизабет Уорън.

Сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс, независим човек, който управлява с Демократите, пише:

„Никога не съм чувал за процес, в който нямате свидетели. Днес е тъжен ден в американската история.“

Сенаторът Ейми Клобухар от Минесота пише:

„Ако нямате свидетели, нямате честен процес. Истината ще излезе наяве.“

Марко Рубио, републикански сенатор за Флорида, заяви:

„Само защото действията отговарят на стандарта на импийчмънт, това не означава, че е в интерес на страната да се отстрани президента от длъжност.“

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments