Имунитетът срещу коронавируса остава с месеци, установи проучване

0
328
Изследване на коронавируса.
Коронавирус. Снимка: Пиксабей

Имунитетът срещу инфекция с COVID-19 продължава поне пет месеца, съобщават изследователите – и вероятно по-дълго от това, съобщава “CNN Health”.

Докато докладът извън Великобритания тази седмица може да изглежда объркващ и противоречив, той наистина не е такъв. Телата на хората произвеждат армия от имунни съединения в отговор на инфекцията и някои от тях са поразителни в началото, умират бързо, докато други се изграждат по-бавно.

Новият доклад, публикуван в сряда, показва, че 90% от хората, които се възстановяват от инфекции с COVID-19, поддържат стабилен отговор на антитела. Флориан Крамер, професор по ваксинология в Медицинското училище Icahn в планината Синай, който ръководи екипа на изследването, коментира в свое изявление:

“Въпреки че излизат някои доклади, в които се казва, че антителата срещу този вирус изчезват бързо, ние открихме точно обратното – че повече от 90% от хората, които са били леко или средно болни, произвеждат отговор на антитела, достатъчно силен, за да неутрализира вируса, и реакцията се запазва в продължение на много месеци.”

“Това е от съществено значение за ефективното разработване на ваксини.”

Екипът разгледа отговорите на антителата на повече от 30 000 души, които са дали положителен тест за COVID-19 в здравната система на планината Синай между март и октомври. Те характеризират отговорите на антителата си като ниски, умерени или високи. Повече от 90% са имали умерени до високи нива или титри на антитела към протеиновия шип на вируса – структурата, която той използва, за да грабне заразените клетки.

След това те внимателно проучиха 121 пациенти, които се възстановиха и дариха плазмата си – веднъж след три месеца, след като за първи път развиха симптоми и отново пет месеца по-късно. В действителност учените констатираха отпадане на някои антитела. Но други упорстваха, съобщават те в списание Science. Директорът на клиничната Изследване на антитела в болница Mount Sinai д-р Аня Вайнберг заяви:

“Титърът на серумните антитела, който първоначално измерихме при индивиди, вероятно се произвежда от плазмобласти, клетки, които действат като първи реагиращи на нахлуващ вирус и се събират, за да произведат първоначални пристъпи на антитела, чиято сила скоро отслабва.”

“Устойчивите нива на антитела, които впоследствие наблюдавахме, вероятно се произвеждат от дълготрайни плазмени клетки в костния мозък. Това е подобно на това, което виждаме при други вируси и вероятно означава, че те са тук, за да останат. Ще продължим да следваме тази група повече време, за да видим дали тези нива ще останат стабилни, както подозираме и се надяваме, че ще останат.”

Антителата не са единствената защита, която имунната система събира срещу дадена инфекция, но те са важна първа защитна линия. От екипа пишат още:

“Въпреки че това не може да предостави убедителни доказателства, че тези отговори на антителата предпазват от реинфекция, ние вярваме, че е много вероятно те да намалят коефициента на шансовете за повторно заразяване.”

COVID-19 съществува само от малко под година, така че учените все още научават новости за него. Историите за хора, които се заразяват повече от веднъж, са предимно анекдотични и много малко. Има очевидна загриженост за това. Би било далеч по-добре да се отървете от пандемията, ако хората развият постоянен имунитет срещу вируса след инфекция. И, разбира се, имунитетът би бил жизненоважен, за да може ваксината да работи добре.

Това се случва с други вируси. Морбили е пример за такова нещо. Един пристъп на морбили обикновено оставя някой имунизиран за цял живот – ефект, известен като стерилизиращ имунитет. Същото важи и за едра шарка, преди този вирус да бъде унищожен през 70-те години на миналия век чрез глобална кампания за ваксинация. А правилната ваксинация срещу морбили и едра шарка напълно предпазва от инфекция.

Респираторните вируси като грип обаче са по-трудни (за овладяване бел. ред). Хората могат да хващат грип отново и отново, а грипните ваксини обикновено осигуряват само частична защита срещу инфекция и тежки заболявания. Част от това се дължи на склонността на грипа да мутираИзглежда, че коронавирусите попадат между тях. Те могат да причинят обикновена настинка, но тъй като обикновено не са смъртоносни, те не са толкова добре проучени. Докато се появи смъртоносният братовчед на COVID-19, SARS нямаше голям интерес към коронавирусите. И все пак има доказателства, че хората могат и развиват известен имунитет срещу коронавируситеВайнберг и колеги пишат:

“От работата с често срещаните човешки коронавируси знаем, че се индуцират неутрализиращи антитела и тези антитела могат да продължат с години и да осигурят защита от реинфекция или отслабване на заболяването, дори ако хората се заразят повторно.”

“Все още не е ясно дали инфекцията с SARS-CoV-2 при хората предпазва от реинфекция и за колко време.”

Следващата важна стъпка, казаха те, ще бъде установяването на така наречените корелати на защитата. Това са съединения, които могат да бъдат измерени в кръвта, които ще покажат на лекарите дали някой е имунизиран – така че няма да е необходимо да се чака и да се види дали ще се заразят отново след един пристъп или след поставяне на ваксина.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments