Има връзка между мръсния въздух, който е в България, и усложненията от коронавирусната инфекция. Това обяви пред „NOVA“ имунологът проф. Мариана Мурджева.
Тя обясни, че фините прахови частици се генерират от индустриите. Те достигат до алвеолите, който са най-фините структури в белите дробове. Освен това има изследвания, които показват, че засягат и ендотела на кръвоносните съдове. По този начин те създават неблагоприятен терен, върху който стъпва вирусът и затова е по-трудно да се справим с него. Самите фини прахови частици предизвикват възпалителна реакция. По нейните думи е доказано, че около 15% от леталитета при COVID-19 може да е свързан с мръсния въздух. А в големите градове в България се живее именно при такива условия.
Що се отнася до създаването на антитела при преболедуването на коронавирус проф. Мурджева заяви, че няма доказателства за тяхната голяма трайност. Дори напротив. До момента наблюденията показват, че антителният отговор се задържа не повече от три месеца.
Освен това изграждането на антитела зависи от индивидуалната имунна система. Има случаи, в които изобщо не се изгражда антителен отговор. Има и такива, които го задържат повече от три месеца. Интересен е и фактът, че антителата не са тези, които са имунният стожер срещу коронавируса. По нейните думи има доказателства, че клетките на имунната система са тези, които вероятно дават един по-продължителен и по-защитен имунен отговор.
Тя каза още, че вече има случаи, дори и в България, при които хора се заразяват повторно след известен период от време.
Изтровиха ни 🙁
Изроди!
много зле