Милиони хора в Индия и Бангладеш са на пътя на супер циклон, причинен от сушата за по-малко от 36 часа, който ще донесе със себе си бурни ветрове и обилен дъжд. Това се случва в регион, който вече се бори с пандемията от коронавирус, пише “CNN”.
Супер циклонът Амфан се превърна в най-силната буря, регистрирана някога в залива на Бенгал в понеделник вечер, след като завихри скорост на вятъра до 270 километра в час (165 мили в час), показват данни на Американския център за тайфуни.
Оттогава Амфан леко отслабна, но бурята все още е еквивалент на силен ураган от категория 4 в Атлантическия океан или супер тайфун, който се наблюдава в Западен Тихи океан, със скорост на вятъра до 240 км/час.
Бенгалският залив, намиращ се в североизточната част на Индийския океан, е разположен между Индия на запад и северозапад, Бангладеш на север и Мианмар на изток.
Амфан е едва вторият супер циклон, който удари Бенгалския залив, откакто започнаха записи на региона. По време на последния супер циклон през 1999 г. бяха засегнати близо 15 000 села и почти 10 000 души бяха убити.
Супер циклонът би трябвало да прекрати сушата на границата с Индия в Бангладеш в сряда вечерта, близо до индийския град Колката, който е дом на повече от 14 милиона души.
Планирани масови евакуации
Индийски представители заявиха, че до 300 000 души в крайбрежните райони на Западен Бенгал и Одиша са в непосредствена опасност от бурята и може да се наложи да бъдат евакуирани.
Сатя Нараян Прадхан, генерален директор на Националните сили за помощ при бедствия (NDRS), заяви, че в щата Западен Бенгал обикновено има място в приюти за пострадали от циклони за 500 000 души, но поради правилата за социално дистанциране поради епидемията от коронавирус, този брой е бил намален с повече от половината до само 200 000.
“Някои автобуси вече са на линия за тази евакуация, каза той, и много от тях ще ходят до аварийните приюти”.
Прадхан добави, че зоните, които са застрашени от циклона, са сравнително по-слабо развити, като много жители на селата са във временни домове със соларни или калаени покриви.
“Те ще бъдат в епицентъра на случващото се”, каза той.
В Бангладеш младши министърът за управление на бедствията Енамур Рахман заяви, че планират да преместят около два милиона души от крайбрежните райони в повече от 12 000 циклонови убежища.
Според висш служител от Министерството за управление на бедствията в Бангладеш Селим Хюсеин има капацитет 9,1 милиона души да бъдат настанени в безопасност в приюти за циклони, като същевременно се поддържа социално дистанциране.
Индийският премиер Нарендра Моди прегледа мерките за спешна реакция на страната в понеделник вечер, преди да настъпи сушата в Индия.
По-рано генералният директор на NDRS Прадхан каза, че в региона са разположени 25 екипа на организацията, като 12 други са готови в резерв, а 24 екипа също са в готовност в различни части на Индия.
Индийските метеорологични отдели са били предупредени да информират рибарите да останат на сушата и да не плават в следващите 24 часа.
След срещата Моди заяви в официалния си акаунт в Twitter, че са обсъдени планове за евакуация, както и други мерки за реагиране при извънредни ситуации.
“Моля се за безопасността на всички и декларирам оказването на всякаква подкрепа от централното правителство”, каза той.
Пандемията от коронавирус
Бурята идва, след като и Индия, и Бангладеш се борят да овладеят местните огнища на коронавирус. Индия премина над 100 000 потвърдени инфекции в понеделник, според данни на университета Джонс Хопкинс, регистрирайки най-големия си еднодневен скок досега с общо 2442 нови случая.
Междувременно броят на инфекциите в Бангладеш бързо нараства, като в неделя те бяха над 1300 нови случая, което е най-големият ръст досега.
Общо в страната са регистрирани 23 870 потвърдени инфекции, става ясно от данните на Джон Хопкинс.
Преодоляването на двете бедствия наведнъж ще бъде предизвикателство за двете правителства, особено ако се опитват да поддържат социално дистанциране в затворени центрове за евакуация и приюти.
“(Всички работници от NDRS) трябва да бъдат маскирани, всички трябва да носят козирка, ръкавици … Почти сигурно е, че ще отидат да извършват спасителни работи в червени (силно заразени) зони … Те всъщност могат да спасяват хора, които вече са заразени. Това е двойно предизвикателство”, каза генералният директор на NDRF.
Прадип Йена, комисар за специални помощи за американската държава Одиша, заяви, че спешните служби трябва да балансират спасяването на живота от циклона със спасяването на живота от коронавируса.
“Трябва да постигнем баланс между двата проблема и да евакуираме хората, където това е изключително важно, в противен случай по-добре за някои граждани е да останат по домовете си”, каза той.
Йена каза, че в центровете за евакуация служителите се опитват да държат възрастните и бременните жени отделно от останалото население и работят усилено, за да получат така нужния сапун за приютите.
“Социалното дистанциране определено е много добра концепция, но прилагането му по възможно най-строгия начин в ситуация на бедствие не винаги е възможно”, подчерта той.
Циклонът Амфан също може да донесе силни дъждове до най-големия бежански лагер в света в Базар на Кокс, където живеят почти 1 милион бежанци от Рохинджа, след като бягат от насилие в щата на Мианмар Ракине.
Първите известни случаи на Covid-19 бяха потвърдени в лагера миналата седмица и с предстоящата буря двете бедствия биха могли да създадат опустошителна комбинация.
Един защитник на правата на човека заяви, че епидемията от коронавирус в лагера ще бъде “сценарий на кошмара”.
“Разпространението на зарази сред бежанците и влошаващите се санитарни условия, които ще дойдат с настъпващия сезон на мусоните и наводненията, водят до създаването на поредица от предпоставки, при които вирусът със сигурност ще процъфтява”, казва Даниел П. Съливан, който работи за базираната в САЩ организация Refugees International.