Индия има ключова роля в разработването на ваксина за COVID-19

0
271
Епруветки, коронавирус, Covid-19
Лаборатория. Снимка: Pixabay

Секретарят на Съединените Американски Щати Майк Помпео опомена преди две седмици сътрудничество между САЩ и Индия за разработването на ваксина против коронавирус, предаде “BBC”.

Изявлението на Помпео далеч не бе изненада. Вече повече от три десетилетия двете страни ръководят международно призната програма за разработка на ваксини. 

Страните са работили по ограничаването на редица вирусни заболявания, сред които денга, ентерични заболявания, грип и туберкулоза. Клиничните тестове за ваксина против денга са планирани за близкото бъдеще.

Индия е сред най-големите производители на ваксини в света. Тя е дом на десетки големи и малки имунизационни компании, разработващи ваксини против полиомиелит, менингит, пневмония, ротавирус, туберкулоза, морбили, паротит и рубеола. 

Към момента десетки индийски компании са изцяло фокусирани върху разработката на ваксина против новия коронавирус, причиняващ респираторно заболяване COVID-19. 

Една от компаниите е Серумният институт на Индия, която е най-големият производител на ваксини във световен мащаб. 53-годишната компания произвежда над 1,5 милиарда ваксини годишно, като основната част от производство й е концентрирано в западния град Пуна, като компанията има и две по-малки производствени бази в Нидерландия и Чехия. За Серумния институт работят над 7 000 души. 

Компанията доставя над 20 вида ваксини в 165 страни, като 80% от производството й е за износ. Със средна цена на ваксина от 50 щатски цента, продуктите й са сред най-достъпните в света. 

Наскоро Институтът обяви колаборация с американската биотехнологична компания “Codagenix” за разработването на “жива” ваксина, която е сред 80-те ваксини, които в момента се разработват в различни краища на света.

Принцът на ваксината е да се намали жизнеността на вируса или да се премахнат вредните му свойства, без да се умъртвява самият вирус. Така вирусът в най-лошия случай следва да причини много леки симптоми на заболяването, без да разболява пациента, тъй като е омаломощен. 

“Планираме през април да проведем редица тестове на ваксината върху животни – мишки и примати. Би следвало до септември да сме готови да продължим с клиничните тестове върху хора”, коментира в телефонно интервю за “BBC” Адар Пунавала изпълнителен директор на Серумния институт на Индия.

Компанията е установила и партньорство за производството на ваксина, която се разработва от Оксфордския университет с подкрепата на великобританското правителство. За основа на въпросната ваксина се използва генномодифициран вирус от шимпанзе. Клиничните тестове на ваксината върху хора започнаха в Оксфорд в четвъртък. В случай че всичко протече по план, учените се надяват да могат да осигурят поне половин милион ваксини до началото на септември. 

“В голяма степен вече е ясно, че за слагането на край на пандемията от новия коронавирус, светът ще се нуждае поне от няколко милиона ваксини до края на годината”, коментира за “BBC Health and Science” проф Адриан Хил, който ръководи институтът Дженер към Оксфорд.

Именно тук индийските производители на ваксини имат значителна преднина пред останалия свят. Само Серумният институт на Индия има свободен производствен капацитет от между 400 и 500 милиона дози годишно. “Инвестирахме крупни суми, за да разраснем до такава степен капацитета си”, коментира Пунавала. 

Свръх това базираната в Хайдерабад биотехнологична компания – Барат Биотек, обяви колаборация с уисконския университет Медисън и американската компания ФлуДжен за производството на 300 милиони ваксини, предназначени за световна редистрибуция. Компания Зидус Кадила разработва две ваксини, като всяка от компаниите “Biological E”, “Indian Immunologicals” и “Mynvax” разработват собствени ваксини. Други четири независими индийски ваксини се намират в ранна фаза на разработка. 

“Заслугите са на предприемачите и фармацевтичните компании, които инвестираха във високотехнологично производство, което и прави възможно предоставянето на толкова голям брой ваксини. Приоритетът на тези компании е да са в полза на човечеството, като както се вижда, бизнес моделът им е печеливш за всички страни”, коментира за “BBC” Суоми Суаминатин, която е главен учен към Световната Здравна Организация. 

Учените обаче предупредиха хората да не очакват ваксина в скоро време

Дейвид Набаро професор по световно здраве към Империал Колидж в Лондон обяви, че “в близкото бъдеще” ще се наложи на хората да заживеят със заплахата от коронавируса, тъй като няма гаранция, че скоро време ще се разработи ефективна ваксина. 

От друга страна Тим Лейли – имунизационен изследовател към университетския медицински център във Върмонт, предупреди, че има “основателни причини да се опасяваме, че “жива” ваксина против коронавирус може да доведе до вредни за човешкото здраве странични ефекти”

Заразените с COVID-19 в световен мащаб вече надминават 2,5 милиона души, като смъртните случаи са над 177 000. Същевременно разработването и масовото производство на ваксина ще коства време, тъй като всяка партида трябва да бъде химично и биологично тествана, преди да бъде пусната за разпространение.

Надяваме се, много силно се надяваме, че ще имаме ефикасна и безопасна ваксина в рамките на по-малко от две години”, коментира Пунавала. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments