Индия иска да даде повече гласност на развиващите се страни в Г-20

0
42
Наренда Моди и Джо Байдън
Наренда Моди и Джо Байдън. Снимка: Facebook

За лидерите на най-големите икономики в света никога не е било лесно да намерят общ език по редица въпроси, но глобалните последици от войната на Русия в Украйна означават още по-сериозни предизвикателства, които от своя страна изискват постигане на жизненоважни споразумения по време на срещата на страните от Г-20 тази година, пише “Associated Press”.

Индийският министър-председател Нарендра Моди, който е тазгодишният домакин на събитието, обеща да не позволи темата за Украйна да засенчи изцяло нуждите на предимно развиващите се страни от обсъждането на наболели въпроси, свързани с така наречения „Глобален юг“. Много от тези въпроси обаче са пряко свързани с войната.

„Ню Делхи не желае да отклонява вниманието от основния дневен ред, който предвижда разглеждането на въпроси, засягащи Глобалния юг. Ето защо, въпреки че ще има дискусии, посветени на възникващите проблеми като последици от войната като сигурността на веригата за доставки в световен мащаб, енергийната сигурност и снабдяването с храни и стоки от първа необходимост, фокусът трябва да остане върху това как да се смекчат последиците, а не да се обсъждат геополитическите аспекти на войната.“, коментира Назия Хюсеин научен сътрудник от Сингапур.

Още преди лидерите да започнат да пристигат за срещата на върха обаче, това се оказа трудна задача. Русия и Китай, който е най-важният поддръжник на Москва във войната й срещу Украйна, осуетиха опитите за отправяне на съвместно комюнике поради възражения, свързани с формулировката за темата за Украйна – същата, която те подкрепиха преди година по време на срещата на върха на Г-20 в Бали, в която се казва, че „повечето членове на организацията категорично осъждат войната“.

Междувременно Европейският съюз заяви, че компромисната формулировка, предложена от Индия, не е достатъчно убедителна, за да се съгласи с нея. Ако лидерите не достигнат до консенсус, това може да доведе до първия случай, в който срещата на върха на групата ще приключи без обичайното съвместно комюнике, отразяващо ангажиментите на страните.

Миналата година украинският президент Володимир Зеленски отправи видеообръщение към присъстващите на срещата на върха в Бали, но тази година Моди не покани Украйна да участва в събитието. Все пак Белият дом заяви, че програмата на президента Джо Байдън включва „смекчаване на икономическите и социалните последици от войната на Путин в Украйна“. Канадският министър-председател Джъстин Трюдо също обеща на Зеленски да поддържа темата за Украйна в дискусиите. Той се обърна към украинския лидер чрез видеоразговор, който Зеленски публикува в Instagram:

„Разочарован съм, че няма да бъдете включени, но както знаете, ние ще се застъпим твърдо за вас.“

Руският президент Владимир Путин и китайският президент Си Дзинпин обявиха, че няма да присъстват лично на срещата на Г-20, а ще изпратят свои представители. Русия и Китай не посочиха конкретните причини за това защо техните лидери няма да присъстват, но и двамата не се осъществявали много пътувания напоследък, което загатва, че в момента поставят по-голям акцент върху друга група държави – БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). По време на срещата си на върха миналия месец членовете на тази група се споразумяха тя да се разшири и да бъдат присъединени Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Аржентина, Египет и Етиопия. Отношенията на Китай с Индия продължават да са обтегнати заради продължаващите гранични спорове, но въпреки решението на Си Дзинпин да не присъства лично, двамата с Моди обсъдиха въпроса на четири очи по време на срещата на върха на БРИКС, а китайското външно министерство заяви, че Пекин смята индийско-китайските отношения за „като цяло стабилни“. Наред с членството си в БРИКС, Индия има исторически отношения с Москва, но също така е в добри отношения и със САЩ. Моди се надява да използва влиянието на страната си, за да се преодолеят пропастите между богатите нации, които се обединяват, за да санкционират Русия за войната в Украйна и Глобалния юг.

Около половината от страните от Г-20 са от Глобалния юг, а Моди се надява да добави Африканския съюз като член на блока. В рамките на подготовката си за събитието  той проведе виртуална среща на върха под надслова „Гласът на глобалния юг“ през януари и се опитва да насочи вниманието към въпроси, които са от решаващо значение за развиващите се страни, включително по-широко използване на алтернативни горива като водорода, ефективно използване на ресурсите, разработване на обща рамка за цифрова публична инфраструктура и гарантиране на продоволствената сигурност.

САЩ от своя страна заявиха подкрепа по отношение на приоритетите, изтъкнати от Моди, включително реформирането на многостранните банки за развитие, особено Световната банка и Международния валутен фонд с цел помагане на развиващите се страни. Байдън също така даде ясно да се разбере, че призовава за „значимо облекчаване на дълга“ за страните с ниски и средни доходи. Американският лидер обяви още, че  страната му ще продължи да се стреми към напредък и по други приоритетни, включително по въпросите в областта на климата и здравеопазването.

Някои предполагат, че без присъствието на лидерите на Китай и Русия, вероятно ще да бъде по-трудно да се постигнат значими споразумения, но Назия Хюсеин заяви, че това може да се окаже добра възможност за Моди да се съсредоточи повече върху приоритетите на Индия в Г-20.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments