Индия предупреди Китай да се въздържа от “неустойчиви и пресилени претенции” за териториите в региона около долината на река Галуан, макар и двете страни да се опитаха да потушат напрежението, зародило се в региона на Хималаите, където се стигна до кървав сблъсък между армиите на двете държави, предава “Al Jazeera”.
Двадесет индийски войника бяха убити по време на конфронтацията от понеделник вечерта, което е най-тежкият въоръжен сблъсък между граничещите си азиатски ядрени сили за последните 45 години. В отговор на претенциите на Китай за контрола върху долината говорителят на индийското Министерство на Външните Работи Анураг Сривастава обяви късно в сряда, че двете страни са достигнали съгласие да подходят отговорно към ситуацията.
“Отправянето на неустойчиви и пресилени претенции за региона са в разрез с уговорката”, обяви Сривастава в изявлението си.
Двете страни размениха обвинения по повод състоялия се конфликт в долината Галуан, която е част от оспорвания регион в индийската административна територия Ладакх. По информация на медии старши военни главнокомандващи от двете страни се очаква да се срещнат в четвъртък, за да подушат напрежението, като срещата все още не е официално потвърдена.
Сблъсъкът в Ладакх
Въоръжените сили на Индия обявиха, че не се е стигнало до престрелка, а до замерване с камъни и ръкопашни сблъсъци. Индийските войници, сред които и един полковник, са починали от тежки рани и ниските температури, става ясно от властите.
Сблъсъкът е в резултат на спор за региона, който води началото си от ранния май, когато индийските власти обявиха, че китайски войници са прекосили границата на три различни места и са започнали да издигат лагери и контролни пунктове, игнорирайки призивите да напуснат. Това е довело до словесни сблъсъци, замерване с камъни и юмручни боеве, голяма част от които бяха показани в социалните мрежи и телевизионни репортажи.
Министърът на Външните Работи на Китай Уанг Ий предупреди Ню Делхи да не подценява решителността на Пекин да опази това, което счита за суверенна територия. Коментарите са отправени в телефонен разговор от сряда с индийския му колега Субраманям Йашанкар. Уанг е обявил, че очаква от Индия щателно разследване на инцидента и “строги наказания” за виновните.
“Индийската страна е най-разумно да направи обективна преценка на ситуацията и да не подценява крайната решителност на Китай да опази суверенните си територии”, коментира Уанг в изявление, публикувано от Министерството на Външните Работи.
Той многократно подчертава, че Индия носи отговорност за конфликта и че индийските войници са тези, които са прекосили Линията на действителен контрол, която разделя хиляди войски от двете страни на оспорваната територия.
Йашанкар в отговор обвини Китай в издигането на конструкции в долината на река Галуан, което той определи като “преднамерен и планиран ход, директно довел до избухването на насилие”, става ясно от изявлението. Той добави, че инцидентът може да доведе до “сериозни трусове” в отношенията между двете страни, макар и държавите да продължават да се придържат към спогодбата за по-нататъшно обезоръжаване на отдалеченото плато в Хималаите.
Оспорвана територия
Министър-председателят на Индия Нарендра Моди почете паметта на загиналите войници. “Саможертвата им няма да е напразна”, обяви той. “За нас обединението и суверенитета на нацията са върховни ценности. Индия иска мир, но когато бъде провокирана, е способна на достоен отговор”.
Макар и експерти да смятат, че е малко вероятно двете страни да изпаднат във военен конфликт, бързото потушаване на напрежението би било предизвикателство. Хиляди войници са разположени от двете страни на Линията на действителен контрол, която се разпростира в продължение на 3 380 км и бе установена с края на войната между Индия и Китай от 1962, която завърши с трудно постигнато примирие.
Китай контролира близо 90 000 квадратни километра от територията в североизточната част на Индия, докато Индия твърди, че Китай е окупирала 38 000 квадратни километра от индийските територии около платото Аксай Чин в Хималаите – съседен на Ладакх регион.
Индия едностранно обяви Ладакх за федерална територия, отделяйки я от управлявания от нея административен регион Кашмир през август 2019. Китай бе от малкото страни, които остро порицаха хода, повдигайки проблема по време на международния форум за сигурността на Обединените нации. В несвързан развой на събитията главният секретар на Съвета на Обединените нации провъзгласи Индия, Мексико, Норвегия и Ирландия за четирите непарламентарни членки на Съвета по сигурността за периода 2021-2022.