Индийски и китайски военни сили в сблъсък на оспорваната граница

0
38
Граница
Граница. Снимка: Pixabay, Архив

Индийски и китайски военни сили са влезли в остър сблъсък на спорната си граница в Хималаите. Това е първият нашумял инцидент между двете азиатски нации от близо две години насам, предава „CNN“.

В изявление на индийското министерство на отбраната се казва, че военнослужещи от двете страни са получили леки наранявания при сблъсъка, който се е състоял в петък в сектора Таванг, разположен в североизточната територия на Индия – Аруначал Прадеш, отдалечен и негостоприемен район, който граничи с Южен Китай. Спорната граница, дълга 2100 мили (3379 км), отдавна е обект на конфликти и недоволство между Ню Делхи и Пекин, като напрежението рязко ескалира през юни 2020 г., когато ръкопашен бой между представители на двете страни доведе до смъртта на най-малко 20 индийски и четирима китайски войници в Аксай Чин-Ладакх.

При последния инцидент военните сили на Китайската народноосвободителна армия са „влезли в контакт“ с линията на действителен контрол – фактическата граница, която е била оспорена от военните сили на индийската армия „по твърд и решителен начин“, гласи изявление на индийското министерство на отбраната, отразено от „CNN“. Според изявлението двете страни вече са се оттеглили от района, а съответните главнокомандващи на местно ниво са провели спешна среща, за да обсъдят въпроса съгласно структурираните механизми за възстановяване на мира и спокойствието. Засега Китай все още не е коментирал официално инцидента.

През 1962 г. Индия и Китай започнаха война за граничните си райони, в резултат на което беше обусловена така наречената линия на действителен контрол. Двете страни обаче не са съгласни с точното й местоположение и често се обвиняват взаимно, че не спазват договорените условия или се опитват да разширят територията си. През годините след това бяха регистрирани поредица от предимно леки сблъсъци относно положението на границата, включително и през 2021 г., според изявление на индийската армия, отправено тогава.

През септември индийското правителство съобщи, че индийските и китайските военни сили са започнали да се изтеглят от граничния район Гогра-Хотспрингс в западните Хималаи, две години след като сблъсъци на границата обтегнаха силно дипломатическите им отношения. Това изявление беше отправено преди регионалната среща на върха в Узбекистан, на която присъстваха индийският министър-председател Нарендра Моди и китайският лидер Си Дзинпин. Дейностите в региона и до днес се следят и контролират стриктно и от двете страни.

На 30 ноември Министерството на външните работи на Китай разкритикува съвместните учения, проведени от американски и индийски войски в северната част на Индия, Утаракханд, като подчерта, че ученията „не помагат за изграждането на двустранно доверие“, както и че Пекин е изразил загриженост пред Ню Делхи. През последните години Китай стана особено предпазлив по отношение на връзките на Индия със САЩ, тъй като отношенията между Китай и САЩ се влошиха, а диалогът в рамките на Четиристранния форум за сигурност, който включва Индия, САЩ и американските съюзници Япония и Австралия, набра повече активност. Моди и китайският лидер Дзинпин се срещнаха за последен път на срещата на върха на Групата на 20-те (Г-20) в Бали миналия месец, където двамата си стиснаха сърдечно ръцете, но не проведоха двустранна среща.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments