Индонезия настоява за договор със световните сили, предпазващ региона от ядрени оръжия

0
46
Ядрено оръжие
Снимка: Пиксабей

Първият дипломат на Индонезия предупреди за заплахата, представлявана от ядрени оръжия, като каза, че Югоизточна Азия е „на една грешка от апокалипсис“ и настоя световните сили да подпишат договор, за да предпазят региона от такива оръжия, предава „Асошиейтед прес“.

Индонезийският външен министър Ретно Марсуди вдигна тревога преди двудневната среща на върха на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия, която започва по-късно във вторник в Джакарта. Дневният ред ще акцентира върху смъртоносните граждански борби в Мианмар, продължаващото напрежение в Южнокитайско море и усилията за укрепване на регионалните икономики на фона на глобалните насрещни ветрове, предизвикани от инвазията на Русия в Украйна.

По-късно през седмицата блокът от 10 държави ще се срещне с азиатски и западни колеги, включително държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, руския външен министър Сергей Лавров и китайския ръководител на външната политика Ван И.

Съперничеството между САЩ и Китай официално не е в дневния ред на АСЕАН, но надвисва над срещите на блока, често тромав колектив от демокрации, автокрации и монархии, като някои членове са разделени относно предаността към Вашингтон или Пекин. Пред колегите си министри от АСЕАН Марсуди беше категоричен:

„Не можем да бъдем наистина в безопасност с ядрени оръжия в нашия регион. С ядрените оръжия сме само на една грешна преценка от апокалипсис и глобална катастрофа.“

През 1995 г. държавите от АСЕАН подписаха договор, който обяви ангажимента на Югоизточна Азия да бъде зона без ядрено оръжие, една от петте в света. Марсуди обаче изрази съжаление, че нито една от водещите световни ядрени сили не е подписала пакта и призова за подновяване на усилията, за да бъдат убедени тези държави да се подпишат. Тя изтъкна:

„Заплахата е неизбежна, така че вече не можем да играем игра на изчакване.“

Проектокомюнике, което се очаква в сряда, споменава възможността първа държава с ядрени оръжия най-накрая да подпише договора, но се казва, че ще трябва да има писмени гаранции, че договорът е ратифициран „без резерви“. Копие от черновата беше получено от „Асошиейтед прес“.

Комюникето не идентифицира бъдещата държава. Въпреки това двама дипломати от Югоизточна Азия, присъстващи на срещите в Джакарта, коментираха пред „Асошиейтед прес“, че това е Китай. Те говориха при условие за анонимност, тъй като не бяха упълномощени да обсъждат публично темата.

Междувременно на генералите от Мианмар отново беше забранено да присъстват на срещата на върха на АСЕАН заради отказа да облекчат смъртоносния граждански конфликт, предизвикан от завземането на властта от военните преди повече от две години.

АСЕАН е под международен натиск да се справи с кризата в Мианмар, откакто армията завзе властта от избраното правителство на Аун Сан Су Чи през февруари 2021 г. и потопи страната в смъртоносен хаос. Повече от 3750 цивилни, включително продемократични активисти, са били убити от силите за сигурност и близо 24 000 арестувани след превземането на властта от военните, според Асоциацията за подпомагане на политическите затворници, правозащитна група, която води отчет на арестите и жертвите.

Военното правителство на Мианмар до голяма степен пренебрегна план на държавните глави от АСЕАН, който включва незабавно прекратяване на насилието, което накара блока да предприеме безпрецедентна стъпка и да забрани на военните лидери на Мианмар да участват в своите срещи на най-високо ниво, включително срещите на външните министри.

Генералите отговориха, като обвиниха АСЕАН в нарушаване на основните принципи на блока за ненамеса във вътрешните работи на другите.

Тъй като кризата в Мианмар се проточва, членовете на АСЕАН изглеждат разделени относно това как да продължат, като Тайланд препоръчва облекчаване на наказателните действия, насочени към изолиране на генералите на Мианмар и канене на назначените от военните висши дипломати и служители обратно на високопоставени срещи. Марсуди подчерта:

„Откакто тази година пое ротационното председателство на АСЕАН, Индонезия инициира около 110 срещи с групи в Мианмар и предостави хуманитарна помощ за изграждане на доверие.“

На срещата на върха външните министри на АСЕАН се очаква да подновят призива за самоограничение в „дейности, които биха усложнили или ескалирали спорове и биха засегнали мира и стабилността“, според проектокомюникето, повтаряйки езика, използван в предишни изявления, който не назовава Китай.

Членовете на АСЕАН Бруней, Малайзия, Филипините и Виетнам са въвлечени в дълго тлеещи териториални конфликти с Китай и Тайван от десетилетия. АСЕАН и Китай преговаряха за пакт за ненападение, който има за цел да предотврати ескалация на споровете, но преговорите бяха изправени пред години на забавяне.

Спорните води се очертаха като деликатен фронт в съперничеството между Китай и Съединените щати. Вашингтон оспори обширните териториални претенции на Пекин и редовно разполага военни кораби и изтребители в това, което нарича свобода на навигация и патрули над полетите, които вбесиха Китай.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments