Индонезийците гласуваха на изборите за нов президент, докато третата по големина демокрация в света се стреми да се превърне в световна икономическа сила, четвърт век след като се отърси от брутална диктатура, предаде „Associated Press“. По официални данни гласуването е преминало успешно, като не са били регистрирани сериозни проблеми, свързани с изборния процес. Ранните и неофициални резултати се очакват в рамките на деня, изготвени от пунктовете за бързо преброяване, сертифицирани от Главната избирателна комисия. Официалните окончателни резултати ще бъдат обявени след около месец.
Първенецът в предизборните проучвания, министърът на отбраната Прабово Субианто, е единственият кандидат, свързан с ерата на Сухарто. По онова време той е бил командир на специалните сили и е многократно е обвиняван в жестокости, свързани с нарушаването на човешките права, което той категорично отрича. Двамата бивши провинциални губернатори, Аниес Басведан и Ганджар Праново, също се стремят да наследят изключително популярния президент Джоко Уидодо. Издигането на Уидодо от обикновен жител на крайречен бедняшки квартал до влиятелен държавник на президентския пост ясно показва „жизнеността“ на индонезийската демокрация в регион, изпълнен с авторитарни режими. Наследникът на Уидодо ще наследи икономика с впечатляващ растеж и амбициозни инфраструктурни проекти. Изборите имат висок залог и за САЩ и Китай, тъй като Индонезия има огромен вътрешен пазар, богати залежи на природни ресурси като никел и палмово масло, както и дипломатическо влияние върху съседите си от Югоизточна Азия.
Критиците обвиняват Уидодо, че се опитва да изгради политическа династия, въпреки че е първият президент извън политическия и военния елит след края на диктаторското управление на Сухарто през 1998 г., характеризиращо се с широко разпространени нарушения на човешките права, грабежи и политически сътресения. Субианто, бивш генерал-лейтенант, който се ожени за една от дъщерите на Сухарто, беше дългогодишен командир в специалните сили на армията, наречени Копасус. През 1998 г. той е бил уволнен с позорно наказание, след като става ясно, че силите на Копасус са отвлекли и измъчвали политически опоненти на Сухарто. От поне 22-ма активисти, отвлечени през онази година, 13 са в неизвестност и до днес, а семействата им протестират всяка седмица с искане да се потърси сметка на виновниците. Субианто така и не е изправен пред съд и категорично отрича да е замесен, въпреки че няколко от неговите приближени са признати за виновни.
По време на кампанията, която приключи миналия уикенд, Субианто и неговите стратези използваха изкуствения интелект и платформите на социалните медии като TikTok, за да смекчат имиджа му, представяйки го като мил дядо на младия си съперник. Той обеща да създаде близо 20 милиона нови работни места, ако бъде избран.
Басведан, бивш ръководител на ислямски университет, беше губернатор на Джакарта до миналата година. Той заемаше поста министър на образованието и културата от 2014 до 2016 г., когато Уидодо го отстрани от кабинета, след като го обвини, че не е успял да се справи с проблемите на хиляди студенти, засегнати от горски пожари. Басведан се противопоставя на плана на Уидодо за преместване на индонезийската столица на остров Борнео, който включва изграждане на правителствени сгради и жилищни анклави чрез изсичане на гъсти тропически гори. В свое интервю миналия месец политикът изтъкна, че демокрацията в Индонезия е застрашена.
Праново е кандидатът на управляващата партия, но не се ползва с подкрепата на Уидодо. В продължение на 10 години той е национален законодател от управляващата „Демократична партия на борбата“, преди да бъде избран през 2013 г. за първия от два мандата като губернатор на активния на гласове регион Централна Ява.
При управлението на Уидодо Индонезия преживява период на забележителен икономически растеж от средно 5 % годишно, с изключение на 2020 г., когато икономиката се сви поради пандемията от COVID-19. Амбициозните му планове предвиждат Индонезия да се превърне в една от петте най-големи икономики в света с БВП, възлизащ на 9 трилиона долара, точно един век след като е спечелила независимост от нидерландските колонизатори.