„В една Конституция промени могат да се залагат само, ако те са в контекста на по-силното, по-доброто, по-ефективното изпълнение на принципите на самия основен закон.“
Това каза Ренета Инджова, служебен министър-председател в 84-то правителство. Тя посочи:
„Една конституция, ако е самоучредена, тя предполага промяна, ама ние не сме се учредили още, защото аз досега не съм разбрала как българското общество е функционирало добре или зле по отношение на това, че има конституция от 1991 г. насам. Нашите конституции само се конструират, а варианта, ако трябва да бъдат преустановени, не е предвиден. Ние се развиваме само в нови работи, стари работи.“
По думите на Инджова, промяна на конституцията е обоснована и търсена в „контекста на удължаване на модела на краденето“.
„Значи, трябва да се направят такива добавки, които да направят по-свободна цялата рамка, защото Конституцията не е подзакон, а е принципна рамка. За действие ние регламенти не правим, ние сме общество, което не прилага закона си. Така че това, което искам да кажа, ние досега не сме я прилагали тази конституция, за да разберем има ли нужда от промяна или не“, коментира Инджова пред „Фокус“. Тя добави, визирайки ДПС:
„Аз смятам обаче, че по-престижно беше да се смята, че една политическа сили упражнява невидимо влияние, отколкото да прави тази провокация, да иска да определя конституционните основания на българското общество. Не, че в Европа не е тази тенденцията, не е този талвега, не е вълната на която се движат всичките процеси, а и всичките тегоби на Европейския съюз.“
Бившият служебен министър-председател счита, че задкулисието е било по-добро за тази партия, отколкото директното излизане на сцената.