Депозитите на домакинствата в банките в България са достигнали над 76 млрд. лева, като този факт подчертава предпочитането на голям брой хора да държат своите пари в банкови сметки. Въпреки този значителен обем на депозити, финансовите институции в момента се характеризират с висока ликвидност и затова предлагат ниски лихви на депозитите. Това не е случайно и подчертава състоянието на икономиката и финансовата система на страната.
Финансовият консултант Стойне Василев изразява загриженост относно влиянието на инфлацията върху депозитите на гражданите. Според него за последните три години, след началото на COVID-19 пандемията, всеки, който е държал 100 лева в банка, е загубил покупателна способност около 30 лева. Този загуба може да се обясни с факта, че инфлацията – увеличението на цените на стоки и услуги, е изяла част от стойността на парите в депозитите. С други думи, парите на хората са намалели в реален израз поради увеличаването на цените на всичко, от храна до гориво и жилища.
Важно е да се отбележи, че въпреки инфлацията, цените продължават да нарастват. Финансовият консултант Стойне Василев коментира пред „bTV“, че намаляването на цените, известно като дефлация, не се очаква в близките 2-3 години.
Тази ситуация изисква хората да преценят своите спестявания и начина, по който управляват финансите си. В ситуацията, в която банките предлагат ниски лихви, които не компенсират инфлационните загуби, инвестирането в по-високорискови, но и по-доходни финансови инструменти, може да бъде едно от решенията. Това може включват акции на борсата, облигации или недвижими имоти. Важно е обаче да се обърне внимание на рисковете и да се консултира със специалист или финансов консултант преди да се вземе решение.
В заключение, инфлацията и ниските лихви в банките създават предизвикателство за домакинствата и техните спестявания. Разнообразяването на инвестиционния портфейл и внимателното изучаване на възможните финансови инструменти са ключови стъпки към оптималното управление на личните финанси и справяне с влиянието на инфлацията върху тях.