Нивото на инфлацията в Аржентина надхвърли 100% за първи път от края на хиперинфлацията в началото на 90-те години. През февруари инфлацията достигна 102,5%, съобщи статистическата агенция на страната, което означава, че цените на много потребителски стоки са се увеличили повече от 2 пъти от 2022 г. досега, предава „BBC“.
Аржентина е в икономически затруднения от години и в момента по-голямата част от населението живее в бедност. Правителството се опитва да спре поскъпването, като ограничи цените на храните и някои нехранителни продукти.
Същевременно секторите на храните и напитките отбелязаха най-драматичното повишение, като цените нараснаха с 9,8% през февруари в сравнение с януари.
Аржентинските медии твърдят, че това увеличение може отчасти да се дължи на рязкото покачване на цената на месото, която се е вдигнала с почти 20% в рамките на един месец. Според информационния бюлетин „Ambito“ влияние са оказали неблагоприятните метеорологични условия, продължителната гореща вълна и сушата, които сериозно са засегнали добитъка и посевите.
Въпреки че символиката на темпа на инфлацията, която надхвърля 100%, е поразителна, ефектите отдавна се усещат в Аржентина. Миналия септември протестиращите излязоха на улицата, за да поискат действия за противопоставяне на нарастващите разходи за живот, а през февруари централната банка на Аржентина заяви, че ще бъде издадена нова банкнота от 2000 песо (£8,13; $9,9) в отговор на скока.
Аржентинското правителство отдавна се опитва да овладее инфлацията, но разделенията са помрачили икономическата политика на страната. Миналото лято бяха сменени трима министри на икономиката един друг в рамките на 4 седмици, когато икономическата криза в страната се задълбочи, а президентът Алберто Фернандес призна, че има противоречия със своя заместник Кристина Фернандес де Киршнер за това как да се справят с икономическите проблеми.
През декември Международният валутен фонд /МВФ/ одобри още 6 милиарда долара спасителен транш. Споразумението е било постигнато с консенсус. То бележи 22-ата програма на МВФ за Аржентина и идва след повече от година преговори. По този начин се заменя провалена програма от 57 милиарда долара от 2018 г., за която Аржентина все още дължи над 40 милиарда долара.