Инфлацията в Европа се понижи до 2,9% през октомври, благодарение на по-ниските цени на горивата

0
91
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

Инфлацията, която измори европейските потребители, спадна рязко до 2,9% през октомври, което е най-ниската ѝ стойност от повече от две години, след като цените на горивата паднаха и бързото повишаване на лихвените проценти от Европейската централна банка се наложи, пише „Асошиейтед прес“.

Но тази обнадеждаваща новина беше балансирана от официални данни, показващи, че икономическото производство в 20-те страни, които използват еврото, се е свило с 0,1% през тримесечието юли-септември. Инфлацията от своя страна спадна от годишните 4,3% през септември, тъй като цените на горивата паднаха с 11,1%, а болезнената инфлация на храните се забави до 7,5%. Спадът до под 3% е спад от пика от над 10% през октомври 2022 г. и поставя цифрата на инфлацията поне на близко разстояние от целта на Европейската централна банка от 2%, считана за най-добра за икономиката. Но растежът изчезна, тъй като производството се сви след месеци на стагнация близо до нулата.

Германия, най-голямата от 20-те страни, които използват еврото, отбеляза спад на икономическото си производство с 0,1%, докато икономика номер 2 Франция отбеляза само 0,1% растеж, забавяйки се от 0,6% през предходното тримесечие.

По-ниската цифра на инфлацията следва бърза поредица от повишения на лихвените проценти от Европейската централна банка. По-високите лихвени проценти на централната банка са типичното лекарство срещу инфлацията, която е твърде висока. Те оказват влияние върху разходите за заеми в цялата икономика, като повишават цената на кредита за покупки като жилища или за разширяване на фабрики или офиси. Това намалява търсенето на стоки и по този начин ограничава повишаването на цените. Но високите темпове също могат да забавят растежа. През последните месеци те удариха чувствителни към кредитирането сектори като строителството на нови къщи и бизнес съоръжения. Междувременно продължаващата инфлация все още е достатъчно висока, за да задържи разходите на потребителите, които трябваше да заделят повече пари за неща от първа необходимост като сметки за храна и комунални услуги.

Този взрив на инфлация беше предизвикан, когато световната икономика се възстанови от пандемията от COVID-19, което доведе до недостиг на части и суровини. Стана по-лошо, когато Русия нахлу в Украйна, което доведе до скок на цените на енергията, тъй като Москва спря повечето природен газ за Европа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments