Председателят на Европейската централна банка /ЕЦБ/ Кристин Лагард обсъди последното понижение на лихвените проценти и необходимите мерки за връщане на инфлацията към целевото равнище от 2% в средносрочен план.
Лагард поясни пред „NOVA“, че преди две години ЕЦБ е започнала да повишава лихвените проценти, за да се справи с прекомерно високата инфлация. Това решение доведе до значителен спад на инфлацията, която в момента е на път да достигне 2% догодина. Сега, когато инфлацията показва подобрение, ЕЦБ е решила да понижи основния лихвен процент с 0,25%. Новият лихвен процент от 3,75% ще улесни заемането на средства от гражданите и ще насърчи фирмите да инвестират чрез по-изгодни кредити.
Лагард подчерта, че една от основните причини за високата инфлация е била неоправданата инвазия на Русия в Украйна, която доведе до рязко покачване на цените на енергоносителите и храните. Това събитие, съчетано с проблемите в доставките, възникнали по време на пандемията, допринесе за сериозен инфлационен натиск. В допълнение, съществуваше реален риск хората да възприемат високата инфлация като новото нормално, което би довело до трайни негативни последици за икономиката.
Сега, когато инфлацията е спаднала до 2,6% и се очаква да достигне целевото равнище от 2% през следващата година, ЕЦБ преминава към по-мека парична политика. Въпреки че лихвените проценти остават рестриктивни, тяхното понижаване отразява увереността на ЕЦБ в текущия напредък по много фронтове.
Бъдещите решения на ЕЦБ ще зависят от три основни фактора – своевременното връщане на инфлацията към целевото равнище, цялостното отслабване на ценовия натиск в икономиката и продължаващата ефективност на паричната политика в овладяването на инфлацията. Лагард изрази увереност, че ЕЦБ ще продължи да работи решително за поддържане на ценова стабилност в полза на всички европейски граждани.