Информатор на Meta твърди, че компанията е работила с Китай за цензура

Meta генерира рекламни приходи от рекламодатели, базирани в Китай

0
31
Meta
Meta. Снимка: Pixabay

Информатор на Meta заяви пред американски сенатори, че компанията е подкопала националната сигурност, за да изгради бизнес за 18 милиарда долара в Китай, пише „BBC“.

По време на изслушване в Конгреса Сара Уин-Уилямс, бивш директор на глобалната обществена политика във Facebook, заяви, че е наблюдавала как ръководителите са решили да предоставят на Китайската комунистическа партия достъп до данните на потребителите на Meta, включително на американци.

Meta оспори изявленията на Уин-Уилямс. Ето какво заяви говорителят на компанията Райън Даниелс:

„Свидетелските показания на Сара Уин-Уилямс са откъснати от реалността и са пълни с неверни твърдения.“

Даниълс отбеляза, че главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг е заявил публично интереса на компанията да предлага услугите си в Китай, но добави.

„Фактът е следният: днес ние не предлагаме услугите си в Китай.“

Meta обаче генерира рекламни приходи от рекламодатели, базирани в Китай.

По време на показанията си пред сенатската подкомисия по правосъдие Уин-Уилямс също така твърди, че компанията майка на Facebook и Instagram е работила „ръка за ръка“ с Пекин за изграждане на инструменти за цензура, целящи да заглушат критиците на Китайската общностна партия.

По-конкретно тя заяви, че Meta е капитулирала пред исканията на Китай да изтрие профила във Facebook на Гуо Венгуи, китайски дисидент, живеещ в САЩ.

Meta твърди, че е премахнала страницата на Гуо и е спряла профила му, защото е нарушил стандартите на общността на компанията.

„Едно от нещата, които Китайската комунистическа партия и Марк Зукърбърг споделят, е, че искат да накарат критиците си да замълчат. Мога да кажа това от личен опит, заяви Уин-Уилямс по време на показанията си.

През март Уин-Уилямс издаде мемоарна книга, озаглавена „Безгрижни хора“, за опита си в компанията, която тогава се наричаше Facebook.

Meta спечели извънредно решение в САЩ, с което временно ѝ беше забранено да популяризира книгата си, която включваше няколко критични твърдения за престоя ѝ в компанията.

„Невярната и клеветническа книга никога не е трябвало да бъде публикувана“, заяви тогава Мета.

Изслушването в сряда пред членовете на Сената на САЩ беше ръководено от сенатор Джош Хоули, републиканец от Мисури. Сенатор Хоули откри изслушването, като заяви, че Мета „не се е спряла пред абсолютно нищо, за да предотврати“ свидетелските показания в сряда на Уин-Уилямс, която се присъединява към Франсис Хауген и Артуро Бехар като бивши служители, изказали се срещу гиганта в областта на социалните медии. Хоули подчерта:

„Защо Facebook толкова отчаяно се опитва да попречи на тази свидетелка да разкаже това, което знае?“

По време на пламенното изслушване в Конгреса през януари 2024 г., на което Зукърбърг също даде показания, сенатор Хоули поиска изпълнителният директор да се извини на семействата, които заявиха, че децата им са пострадали от социалните медии.

Зад Зукърбърг по време на изслушването през 2024 г. седеше редица от семейства, които заявиха, че децата им са се самонаранили или самоубили в резултат на съдържание в социалните медии. Зукърбърг се обърна и каза на семействата в залата, че „никой не трябва да преживяватова“, което те са преживели.

По време на изслушването в сряда сенатор Хоули заяви, че Мета е предположил, че Уин-Уилямс може да бъде подложена на финансови санкции за това, че е проговорила.

„Те са я заплашили с 50 000 долара наказателни щети всеки път, когато тя спомене Facebook в публичното пространство, дори ако изявленията, които прави, са верни“, твърди сенатор Хоули и добави:

„Дори докато седим тук днес, Facebook се опитва да я съсипе напълно.“

В сряда компанията заяви пред „BBC“, че обезщетението от 50 000 долара е за всяко съществено нарушение на споразумението за раздяла, което тя е подписала, когато е напуснала компанията през 2017 г.

Уин-Уилямс изтъква твърдението на Meta, че създаването на изключения от споразумението за нераздяла ще „изяде правилото“, което Мета по-късно е разяснила на „BBC“, че е коментар на арбитър, а не на компанията.

Компанията добави, че тя не е била ограничена да свидетелства пред Конгреса.

Но Мета отказа да отговори директно на запитването на „BBC“ дали Уин-Уилямс наистина може да бъде подложена на финансови санкции, инициирани от компанията или нейните адвокати, за изявленията, които направи в сряда пред Конгреса.

Уин-Уилямс заяви пред законодателите, че всичко това се е отразило лично на нея.

„Последните четири седмици бяха много трудни“, каза тя пред членовете на сенатската комисия и уточни:

„Дори изборът да дойда и да говоря пред Конгреса е изключително труден.“

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments