Експерти от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ /DG AGRI/ на Европейската комисия посетиха новаторско предприятие за преработка на шипки в село Черновръх, община Трявна, което бе реализирано по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Проектът е впечатляващ с инвестицията си от над 3,5 млн. лева, като половината от сумата е безвъзмездно финансиране от Програмата, а другата половина — от страна на предприятието.
Заместник-министър Таня Георгиева от Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 г. подчерта значението на създаването на възможности за предприемачите в селските райони, въпреки предизвикателствата свързани с инвестициите в планински райони.
Предприятието се отличава с „умно производство“ на биопродукти от биологично отгледани шипки. Производственият процес е био сертифициран и включва иновативни технологии и процеси за ефективно използване на местните ресурси. Изключително впечатляващ е методът на пресоване на семената и добиването на масло в азотна среда, който предотвратява окислителните процеси — практика, която е първа по рода си в света.
Цифровите решения за мониторинг и контрол на операциите усилват ефективността на управлението на производствения процес. Съществен принос към опазването на околната среда представлява използването на горивна инсталация, работеща на основата на мъх от шипковия плод, което отговаря на европейските стандарти за кръгова икономика и зелено производство.
Продуктовата линия включва сушени шипки, брашно, масло, сух мармалад и хранителни добавки, като над 90% от реализацията се осъществява чрез онлайн търговия и активен маркетинг. Бенджамин Феърбрадър, представител на DG AGRI, изрази възхищението си от видяното и подчерта, че предприятието в с. Черновръх е пример за най-добрия възможен сценарий за развитие след изпълнението на грантови проекти.
Посещението на експертите и проведената годишна среща за напредъка по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. подчертават значението на такива инициативи за стимулирането на местната икономика и развитието на селските райони в България.