Институцията на омбудсмана излезе с позиция за скандала с учителите

ПП "Възраждане" публикува списък с имената на учителите, включили се в петицията

1
95
Омбудсман
Омбудсман. Снимка: Омбудсман на Република България

Институцията на омбудсмана излезе с позиция по повод скандала с публикувания списък с имена на български учители, които изразиха своята позиция против приетите поправки в Закона за предучилищното и училищното образование. Те предвиждат да се забрани ЛГБТИ+ пропагандата в училищата. Публикуваме позицията без редакторска намеса: 

„По повод на получените жалби от граждани и професионални организации, които споделят тревога от публикуван в социалните мрежи списък на учители, съдържащ обидни квалификации и заплахи за тормоз, институцията на омбудсмана на Република България изразява следната позиция:

Оповестяването на списък с имена и работни места на лица, които публично поддържат гражданска позиция по важни обществени въпроси, както и призоваването към линчуване и саморазправа с тези лица, пряко нарушава основни права и свободи, гарантирани както от Конституцията на Република България, така и от Европейската конвенция за защита правата на човека /ЕКПЧ/, от Хартата на основните права на Европейския съюз /ХОПЕС/ и други международни правни актове за защита правата на човека, а именно:

Още преамбюлът на Конституцията на Република България издига във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност;
Чл. 39, ал. 1 от Конституцията на Република България гарантира правото на всеки български гражданин да изразява мнение и да го разпространява чрез слово;
Чл. 45 от Конституцията на Република България гарантира правото на гражданите на жалби, предложения и петиции до държавните органи;
Чл. 10 от ЕКПЧ гарантира правото на всеки гражданин на свобода на изразяването на мнение, което право включва свободата да отстоява своето мнение, да получава и разпространява информация и идеи без намеса на държавните власти;
Чл. 1 от ХОПЕС прогласява, че човешкото достойнство е ненакърнимо, трябва да се зачита и защитава от публичните власти при всички случаи и с всички средства.

Обръщаме внимание, че правото по чл. 39 от Конституцията на Република България не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго, както и за разпалване на вражда или подбуждане към насилие над личността.

С всички свои действия публичните власти, официалните институции и организации следва да зачитат и гарантират човешкото достойнство, правото на свободно изразяване на гражданска позиция и отстояване на лично мнение, особено по отношение на обществено значими въпроси. Още повече това се дължи на педагогическите специалисти, както изрично предвижда чл. 219 ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование – „на педагогическите специалисти се дължи почит и уважение от учениците, родителите, административните органи и обществеността“.

Зачитането на човешкото достойнство, на свободата на изразяване, на равенството пред закона, са основата на всяка правова държава и изграждането на справедливо демократично общество.

Всяко действие, с което се създават условия за стигматизиране на група хора, преследване, разделение и омраза в обществото, противоречи на всички водещи международни стандарти за защита правата на човека, които Република България се е ангажирала да гарантира за своите граждани като правова държава.“

ЕК е поискала обяснение от МОН за забраната на ЛГБТИ+ пропагандата в училищата

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Гост
Гост
2 месеци по-рано

Институцията на омбудсмана не може да има мнение. На кой е мнението? Началник, експерт?!