Интегрален изпит след 7-ми клас – каква е целта му?

2
1457
Министър Вълчев. Снимка: МОН
Министър Вълчев. Снимка: МОН

„Имаме намерение да предложим интегрален изпит в седми клас от 2022/2023 учебна година, но е необходима добра комуникация с учителите и родителите.“

Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Допълни също, че до този момент учениците държат национално външно оценяване по математика, български език и литература.

С резултатите, които са изкарали, кандидатстват за прием в желаните от тях гимназии. Има обаче и други мнения – трябва да показват знания и в областта на обществените и природните науки.

Идеята на интегралния изпит е всеки ученик да придобие хармоничен микс от знания, компетентности и умения. Планира се наизустяването да намалее, правят се промени в учебните програми по география и природни науки.

Вълчев изтъкна, че чрез тях ще се изчистят една голяма част от понятията. Целта е подрастващите да бъдат четящи и да формират интелигентността си.

Определи фиксирането върху изпитите след 7-ми клас като прекалено. Причината за това била във факта, че определят до известна степен житейските и образователни възможности на децата.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Ангелина Иванов
Ангелина Иванов
4 години по-рано

Интегралният изпит е необходим отдавна. Трябваше да се премхне това концентриране само върху 2 предмета, единият от които (българският) се проверява по абсолютно неприемлив начин.

Дони
Дони
4 години по-рано

Няма ли някой да измисли интегрален изпит за тези бюрократи в МОН. На мене ми се струва, че след изцяло провалената реформа, се чудят какво още да стоварят на главите на родители и ученици, за да си заметат срама и провала. Или издателствата лобират отново, че няма кой да им купува сборниците по история и цивилизации и география и икономика.