„Много млади хора може да се интересуват от участие в обществени инициативи, но е възможно да не знаят как да се включат в тях или да се притесняват, че е твърде трудно. Затова е важно да се направи участието в младежките политики възможно най-лесно и достъпно“.
Това е една от препоръките за подобряване на младежките политики в община Бургас и цялата област, които са входирани под формата на писмо в Общинския съвет на областния град от Николай Николов, ръководител на проект Сдружение „Верният настойник“.
Организацията има за цел да подпомага личностното изграждане и развитие на хората в неравностойно социално положение като свободни личности, обогатяване на знанията на младежта в областта на обществените науки, икономиката, хуманитарната и духовната област, държавното, стопанско и социално управление и други области на науката, културата и образованието.
В доклада от 14 страници са описани редица съвети, които могат да подобрят активността на младите хора в цялата област. Препоръките имат за цел да стимулират и повишат нивото на активно участие на младите хора до 29-годишна възраст в различни инициативи. Те предлагат подходи за информиране, обучение, подкрепа, възможности и признаване, които ще ги да се ангажират и включат активно в обществения живот.
Сдружението съветва да се изгради ясна комуникация между местните институции или лицата, реализиращи местните политики за младежи и самите тях. Това може да се осъществи чрез социалните мрежи, където хората от тази възраст прекарват голяма част от свободното си време. Дадени са примерни с Facеbook, Instagram, Twitter и Linkedln.
Съветва се също така в мероприятията да бъдат включени влиятелни лица от общността, сред които местни знаменитости, активисти и лидери на общественото мнение. Те могат да помогнат за повишаване на осведомеността относно проблемите на младежта и да насърчат прилагането на местни младежки политики в различни области.
Сдружението обръща специално внимание на ролята на местния бизнес, тъй като той е пряко свързан със заетостта и създаването на работни места на младежите.
„Може да съдейства за осигуряване на възможности за работа на младите хора, да предостави ресурси за обучение и развитие на умения и да си партнира с образователни институции за изграждане на пътища към заетост за младите хора.“
Друга препоръка е свързана с разширяването на възможностите за достъп до културни, спортни, развлекателни мероприятия за младите хора в Бургас създава подкрепяща и приобщаваща среда за тях и е важен аспект от подобряването на местните младежки политики.
Предлага се и включването на значими стимули, които биха накарали младите хора да са по-активни, като сертификати, цифрови значки и други признания за участие и постижения.
„Освен това инициативите биха могли да предложат възможности за лично и професионално развитие, като например обучение за умения и събития за работа в мрежа“.
В писмото се напомня още, че е изключително важно младите хора да бъдат включени в процеса на вземане на решения за инициативи, които ги засягат пряко. Това може да включва привличане на техния принос и обратна връзка, покана за участие във фокус групи и семинари и включването им в планирането и изпълнението на инициативи.
„Много млади хора смятат, че техните възгледи и мнения не се чуват или приемат насериозно ог липата, вземащи решения“.
Поради тази причина е важно да се създаде чувство у тях за общност и принадлежност, които биха стимулирала младите да участват в повече обществени инициативи.
Докладът с препоръки на Сдружение „Верният настойник“ ще бъде разгледан от членовете на Постоянната комисия по спорт, деца и младежки дейности към Общински съвет-Бургас.