Интерпол се бори за оцеляване на 100-ия си рожден ден

0
64
Интерпол
Интерпол. Снимка: Facebook

100 години след основаването си, единствената в света глобална организация за борба с престъпността е изправена пред един екзистенциален въпрос, а именно:

„Нуждае ли се светът все още от нея?“

Нарастващото геополитическо напрежение, включително между Съединените щати, Русия и Китай, поставя под въпрос ефективността на оперативния модел на агенцията, който разчита на доброволен обмен на информация между полицейските сили на нейните членове, пише “Politico”. Като се прибави и фактът, че са налице постоянни твърдения, че известната й система за предупреждение „Red Notice“ е обект на политическа манипулация, както и обвинения срещу президента на Интерпол Ахмед Насер Ал-Раиси от ОАЕ в съучастие в изтезания на задържани лица, организацията за борба с престъпността е застрашена от сериозни сътресения.

В интервю за “Politico” генералният секретар на Интерпол Юрген Сток заяви, че институцията е изправена пред множество трудности, включително по отношение на финансирането си. Според него обаче агенция, която извършва дейност по целия свят, сега е необходима повече от всякога на фона на международното сексуално насилие над деца, престъпленията срещу околната среда и влиятелните мафиотски групировки.

„Предизвикателствата са огромни. Не мога да кажа, че разполагаме с достатъчно ресурси. Затрупани сме от случаи на виртуална сексуална експлоатация на деца. Затрупани сме от случаи на киберпрестъпления. Затрупани сме от сигнали, свързани с трафик на наркотици,“, обясни още бившият високопоставен полицейски служител, като изтъкна, че такива международни операции са изключително ресурсоемки. По негови думи организацията днес отбелязва 100 години от основаването си във Виена.

По време на интервюто си Сток сподели, че според него световната общност може да се справи с този вид престъпления единствено чрез сътрудничество. Като основни фактори, които пречат на усилията за финансиране на Интерпол, той генералният секретар посочи задаващата се дълбока рецесия и енергийната криза в световен мащаб. Запитан каква е точната сума, от която има нужда Интерпол, той не назова конкретна цифра, но заяви, че ще са необходими десетки милиони евро, за да се поддържат новите системи за анализ на различни типове данни.

Със своите 195 държави членки общите приходи на агенцията през 2022 г. са възлизали на 195 млн. евро, от които 86 млн. евро са били изплатени под формата на „доброволни вноски“ – финансови средства, които държавите членки внасят в подкрепа на определени проекти, сочат официални данни. Една от темите, които упорито са били обект на критика, е, че моделът на финансиране на Интерпол е силно зависим от добрата воля на членовете. Корпорации, сред които „Philip Morris“, и асоциации като ФИФА също са дарявали щедри суми, докато Сток не сложи край на тази практика през 2014 г. – решение, което според него е довело до сериозни финансови проблеми в продължение на няколко години. Въпреки този ход от негова страна, Интерпол остава зависим от своите правителствени дарители, включително Европейския съюз, който е най-големият му единичен дарител, за да предостави парични средства в подкрепа на проекти или да укрепи капацитета на агенцията да анализира големи масиви от данни, например.

През март 2017 г. агенцията получи сумата от 50 млн. евро от Обединените арабски емирства (ОАЕ). Месеци по-късно членовете ѝ избраха за свой председател местния генерал-майор Ахмед Насър Ал-Раиси, който няколко месеца преди назначаването си беше обект на обвинения, подадени във Франция и Турция, в изтезания, за които се твърди, че са извършени през 2018 г. Министерството на външните работи на ОАЕ отхвърли тези твърдения, като ги определи като „неоснователни“.

Запитани какво мисли за твърденията срещу Ал-Раиси, Сток отговори, че агенцията е запозната с обвинението, като добавиха, че това е „текущ въпрос“, следователно би било „неуместно и незряло“ да се коментира повече. Той също така изрази признателност за финансовото дарение от страна на ОАЕ, като заяви, че Интерпол „не е богата организация“, а ОАЕ не са поставяли условия как точно да бъдат изразходвани парите.

По отношение на войната на Русия срещу Украйна генералният секретар признава, че тя действително е оказала влияние върху полицейското сътрудничество, но твърди, че системата за „червени известия“ е стабилна.

Критиците твърдят, че дейността на Интерпол е затруднена от невъзможността си да преследва подкрепяни от държавата престъпници и терористи, но Сток изтъкна, че именно неутралитета на агенцията, който не позволява на никой член да принуждава друг да прави каквото и да било, ѝ позволява да бъде ефективна в това, което върши.

Мандатът на Сток като генерален секретар на Интерпол изтича в края на 2024 г. Стивън Кавана, изпълнителен директор на Интерпол за полицейските служби, който е спряган за кандидат за наследник на Сток, твърди, че добрата ефективност на Интерпол през всичките тези години се дължи на това, че нейните членове винаги са се стремели да стоят настрана от светлината на прожекторите.

„Причината, поради която успяваме да оцелеем въпреки мащаба на глобалния конфликт, е, че не се опитваме да упражняваме власт над нашите членове. Не можем да нареждаме на държавите да разследват или да не разследват, като това ни позволява да бъдем ефективни в укрепването на сътрудничеството си,“, каза още Кавана.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments