Инвестицията за 140 милиона евро, свързана с новия завод за електромобили у нас, предизвика поредица от негативни коментари, породени от скептицизъм. Немската компания ще ползва мястото на стария машиностроителен завод „Балкан“ в Ловеч. Базата ще бъде изградена из основи, тъй като това ще бъде проект на зелено.
Очаква се след 2 години в страната ни да бъдат създадени редица нови работни места. Освен това любопитен факт е, че прилаганата в завода технология е близка до тази, използвана от иноватора „Тесла“.
Возилата ще могат да се зареждат дори в обикновен контакт. За разлика от завода на фирмата в Гърция, където автомобилите само ще се сглобяват, базата у нас ще бъде значително по-голяма.
Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на компанията, каза пред „БНТ“, че при пълна мощност, би било възможно на всеки 10 минути да бъде готов по един електромобил с пробег до 240 км. Станиславов уточни, че е възможно инвестицията да надскочи първоначално предвижданата сума.
Директорът подчерта, че три големи революции в момента биват разгърнати на полето на автомобилната индустрия. Едната безспорно са електрическите коли, следвани от автономните возила. Третата революция е изразена в невидимата надпревара между производителите, стараещи се „да преосмислят класическия автомобилен завод“.
В България ще се използва най-модерната технология. Колите ще бъдат изработвани от алуминий – цялата носеща конструкция ще бъде такава. Това е много лек и изключително здрав вариант. Ако трябва да сме точни, „безопасността на тези автомобили ще бъде много голяма“, коментира инвеститорът.
Най-значителното изобретение в процеса е, че университетът в Аахен е стигнал до технология, при която „така наречената пространствена рамка“ би могла да се завари за 10 минути. До съвсем скоро изработката е отнемала 40, дори 50 минути, допълни още Любомир Станиславов.
В края на март тази година са били осъществени първите сериозни разговори в посока на реализиране на сделката.