Инвеститор в Twitter съди Илон Мъск и платформата за социални медии за управлението на офертата на милиардера за 44 милиарда долара (34,9 милиарда британски лири), които той предложи за компанията, предава „BBC“.
В случая се твърди, че той е нарушил корпоративните закони на Калифорния по различни параграфи. Инвеститорът обвинява шефа на Tesla в „неправилно поведение“, тъй като неговите „лъжливи изявления и манипулация на пазара създадоха „хаос“ в централата на Twitter в Сан Франциско“.
Акциите на Twitter са с около 27% по-ниски от офертната цена на г-н Мъск от 54,20 щатски долара. Предложеният колективен иск беше заведен тази седмица в Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния от инвеститора Уилям Херсняк, който каза, че действа „от себе си и от името на всички други, намиращи се в подобно положение“.
Груповият иск е дело, което е заведено или се защитава от физическо лице, действащо от името на група хора. Обвинението твърди, че Мъск се е облагодетелствал финансово от забавянето на разкриването на значителния си дял в Twitter и плана му да стане член на борда на компанията. Също така се твърди, че няколко туитове, публикувани от Мъск, който е редовен потребител на Twitter с повече от 95 милиона последователи, са „подвеждащи“. Това включва публикация, в която Илон Мъск казва, че офертата му за поглъщане на компанията за социални медии е задържана поради съмненията му относно броя на фалшивите акаунти в платформата.
Туитът от 13 май „представлява опит за манипулиране на пазара за акции на Twitter, тъй като той знаеше за фалшивите акаунти“, се казва в иска.
Twitter deal temporarily on hold pending details supporting calculation that spam/fake accounts do indeed represent less than 5% of usershttps://t.co/Y2t0QMuuyn
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2022
В него също така се посочва, че Мъск „удвоява“ твърденията си четири дни по-късно, като заявява в Twitter, че сделката „не може да продължи напред“.
В петък Франк Ботини, който е един от адвокатите, представляващи инвеститорите в Twitter, заяви пред „BBC“, че делото е заведено заради това, че Мъск „продължава да омаловажава компанията, която иска да купи за 44 милиарда долара в опит да предоговори покупната цена“. Ботини коментира следното:
„Жалбата, която подадохме в Сан Франциско, цели да държи Мъск отговорен за неговото незаконно поведение.“
Адвокатите на Мъск и Tesla не отговориха веднага на искане на mediqta за коментар в петък. Twitter отказа коментар, когато “BBC” се свърза компанията.
Анализаторите спекулират, че Мъск може да търси начини да намали предложението си за поглъщане или въобще да се откаже от сделката. Той туитира няколко пъти, че е загрижен за броя на фалшивите акаунти или ботове в Twitter. Ботът е софтуерна програма, която изпраща автоматизирани публикации и често се свързва с дезинформация в платформите на социалните медии, обяснява изданието.
Мъск също намекна, че може да се стреми да плати по-малко за Twitter от 44 милиарда долара, договорени с борда на компанията през март. В своя реч на технологична конференция по-рано този месец, той каза, че сключването на сделка на по-ниска цена „не е изключено“.
По-рано този месец пенсионен фонд във Флорида също оспори хода на Илон Мъск да купи Twitter, тъй като твърдеше, че сделката не може да бъде сключена след месеци, както е планирано. Пенсионният фонд на полицията в Орландо заяви, че собственикът на Tesla е „заинтересован акционер“ в Twitter, тъй като е сключил споразумения с големи акционери, включително със съоснователя на платформата Джак Дорси, преди да предложи да купи бизнеса.
Позовавайки се на закона в американския щат Делауеър, където е регистриран Twitter, той казва, че сделката не трябва да бъде разрешена да приключи преди 2025 г. Фондът не разкри своя дял в платформата на социалните медии, въпреки че каза, че е бил „действителен собственик на обикновени акции на Twitter“ във „всички подходящи моменти“.