Управителите на пенсионни фондове и религиозните инвеститори поискаха от топ социални медийни компании да увеличат усилията си за контрол на съдържанието, за да намалят заплахата от насилие преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън следващата седмица, пише “Агенция Ройтерс”.
Усилията са свързани с последния натиск върху Facebook Inc, Twitter Inc и Alphabet Inc, където беше използвана екстремна реторика след щурма на Капитолия в САЩ миналата седмица от поддръжници на президента Доналд Тръмп.
В писма, изпратени в четвъртък, инвеститорите – включително регулатора на щата Ню Йорк в лицето на Томас ДиНаполи, Международният съюз на служителите от службите и Унитаристката универсалистка асоциация – поискаха стъпки, включително деактивиране на кодирането, което според тях има тенденция за издигане на конспиративните теории и радикализирането на съдържание, както и за компаниите, за да продължите да маркирате съдържание с хаштагове като #Stopthesteal.
В дългосрочен план бордовете и ръководителите трябва да преразгледат своя бизнес модел и разчитат на алгоритмично вземане на решения, което е свързано с разпространението на омраза и дезинформация онлайн, се казва в писмата.
Представителите на Alphabet не отговориха на въпроси по темата. Говорител на Facebook заяви, че е забранил над 250 групи за превъзходство на белите и е наложил правила като тези, забраняващи на милициите да се организират на нейната платформа. Представител на Twitter цитира действия, които е предприел като спиране на акаунти, които споделят основно съдържание на QAnon.
Насилствената реторика в социалните медийни платформи се засили през последните седмици, тъй като групи, планиращи открито събирането във Вашингтон, според изследователи и публични публикации, предизвика критики към компаниите, че не са предприели действия предварително.
Twitter и Facebook забраниха акаунтите на Тръмп миналата седмица, тъй като технологичните гиганти се опитаха да предприемат мерки срещу безпочвените твърдения на Тръмп за измами на президентските избори в САЩ.
Инвеститорите активисти управляват заедно около 390 милиарда долара активи, но притежават относително малки дялове в компаниите за социални медии. Досегашните акционери отказаха да коментират своите отговори, включително BlackRock Inc Vanguard Group Inc и Morgan Stanley.
Забраните на Тръмп предизвикаха загриженост сред други инвеститори, че потребителите и рекламодателите ще напуснат различни платформи. Главният изпълнителен директор на Twitter Джак Дорси заяви, че решението е правилно, но създава опасен прецедент. Шефът на операциите на Facebook Шерил Сандбърг заяви, че компанията не планира да отмени забраната си.