Инвестиция в близост до Атанасовското езеро предизвика сериозни дебати в ОбС-Бургас

0
136
Общински съвет-Бургас
Общински съвет-Бургас. Снимка: Искра.бг

Инвестиционно намерение в близост до Атанасовското езеро предизвика сериозни дебати в Общинския съвет в Бургас. Докладна записка за даване на разрешение за изработване на промяна в Подробния устройствен план доведе до тежки словенски сблъсъци между членовете на местния парламент. В нея се предвижда разработката да е с обхват около 60 декара, които са разположени в три квартала по плана на зона „Изток“ в територията на „Солниците“, които са заключени между Атанасовското езеро, Черно море и местност „Ъгъла“.

„Целта на разработката е да осигури устройствена основа за реализиране на инвестиционно намерение на собствениците, включващо реализиране на цялостна урбанистична концепция за изграждане на модерна зона, успокоена от автомобилно движение и съчетаваща функционално курортни дейности и обществено обслужване, обезпечаващи провеждане на културни, спортни, развлекателни, здравни, образователни, екологични и иновационни дейности, с представителни обществени пространства в богато озеленена среда“, е посочено още в докладната записка.

По време на дебатите Георги Събев от СЕК изрази опасение дали ако се приеме предложението няма да се отвори една вратичка, която да позволи да не бъде направена Оценка за въздействие върху околната среда /ОВОС/. От общинска администрация отхвърлиха тази възможност.

„Не искаме да променяме параметрите на застрояване, а да се получи някакъв по-красив проект за Бургас. Да е насочен към младите хора, да има възможност за работни места. Относно солта и нейното продължаване имаме уверение, че ще се продължи да се работи. Иначе няма как тази луга да остане. Гледахме максимално проектът да бъде прозрачен. Това не ни е първият или последният проект в града и досега не сме имали някакви критики към нашата компания“, обяви пред съветниците Пламен Недялков от фирмата-инвеститор.

„Всеки един от колегите е със загриженост от града ни. Мисля, че няма какво да се притесняваме. Ние в икономическа комисия се запознахме на живо с презентацията. Така че си мисля, че тази докладна е подкрепена от доста сериозни организации в областта на екологията. Имам доверие и на колегите от всички групи, които подкрепиха докладната на икономическа комисия. Това, което не спомена инвеститора е, че ще се отворят нови бизнес пространства. Това, което ме впечатли, е една модерна визия и изключително зелено, с много иновативна технология, насочена към микробизнеса“, каза от своя страна Тодор Йосифов от ГЕРБ.

Георги Събев контрира:

„Трябва да разберем, че тук бизнес и екология ще намерят конфликтна точка. Не може да бъде по друг начин. Прочетох становище, в което пише, че навлизането на туризъм във вътрешността на езерото може да крие опасности за птиците. Въпросът е как да защитим този крехък баланс на екологичната система, който е и уникален.“

Христо Панайотов от БСП се обяви за сериозно обществено обсъждане:

„Мисля, че за този проект е най-добре да питаме бургазлии. Пътят към ада някой беше казал, че е постлан с добри намерения. Не виждам нищо лошо един инвеститор да използва това, което прецени, че му е удобно. Говорим за една територия, която първо, че е много скъпа за бургазлии от емоционална гледна точка, второ е природно богатство и сме имали примери как едни добри пожелания водят до лоши резултати. Не искам аз да съм човекът, който ще бъде обвиняван за смъртта на Атанасовското езеро. За мен рискът е много повече от ползите, които са за съответния инвеститор. Днес е 20 декември и се надявам, че няма да правим коледни подаръци. Тази точка трябваше да е много по-обсъдена, а не да взимаме решения, защото някой очаква от нас нещо.“

Кметът Димитър Николов също се включи в дискусията като обяви, че там нямало да има автомобилен път, каквито мнения се чуха в залата.

„Няма да има автомобилен път. Това е абсурд и ще бъде гавра с бургазлии, ако допуснем там да минават коли. Аз лично като кмет се отнасям с изключително голямо доверие към МОСВ независимо кой е министър, включително и към сегашното ръководство, защото там има изключително добре подготвени специалисти. Тази територия, за която говорим в момента, е в протекциите на МОСВ. Аз много разчитам и на неправителстения сектор и по-специално природозащитниците. Тази територия е взета от една държавна структура и е дадена на неправителствена организация да се грижи, защото има доверие, че те са най-добре запознати с всички тези птици и те най-добре от всички нас могат да кажат кое е добре и кое – зле“, коментира той.

Докладната записка беше одобрена с 26 гласа „за“ и 21 – „въздържал се“.

След гласуването зам.-кметът по строителството Чанка Коралска се обяви за широко обществено обсъждане на това инвестиционно намерение оттук-нататък.

„Много се радвам, че се получи такъв дебат, защото когато става въпрос за приемане на параметри на застрояване на територии е необходимо да има такава активност, каквато днес проявихте. Процедурата не изискваше такова становище от Общинския съвет. Ако ние бяхме подходили формално, можехме да издадем заповедта, тъй като така повелява закона. Но за нас беше важно да има такъв дебат, за да може той да достигне до хората. Аз останах впечатление, че след този дебат, отново има съмнения за това, което трябва да се случи. Затова да направим обществено обсъждане с хората. Това е важно и за инвеститора, защото на него не му е необходимо да започне една процедура, която утре ще трябва да се стопира“, заяви тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments