Унгария ще предостави безплатни инвитро процедури на двойки в държавни клиники. Новината съобщи премиерът Виктор Орбан, цитиран от „BBC“.
Той обяви, че плодовитостта е от „стратегическо значение“. Миналият месец правителството пое управлението на инвитро клиниките в страната.
Орбан, който е десен националист, отдавна призовава за „създаване на потомство вместо емиграция“, за да се разреши проблемът с демографския спад.
През последните четири десетилетия населението на страната постоянно намалява.
В четвъртък премиерът на Унгария описа подробности за своята политика за плодовитостта, след като през декември шест инвитро клиники преминаха под контрола на държавата.
Безплатното лечение ще се предлага от 1 февруари, но не е ясно кой точно ще има право да се възползва от него.
Орбан съобщи още, че правителството обмисля освобождаване от данък върху доходите за жени, които имат три или повече деца. От този месец тези с най-малко четири деца са освободени.
„Ако искаме унгарски деца вместо имигранти и ако унгарската икономика може да генерира необходимото финансиране, тогава единственото решение е да изразходваме възможно най-голяма част от средствата за подкрепа на семействата и отглеждането на деца“, обяви премиерът.
Орбан заема поста от 2010 година. В основата на неговите кампании е противопоставянето на имиграцията.
Тогава премиерът даде гласност на крайно дясната теория за „голямо заместване“, според която бялото европейско население постепенно се замества от хора от неевропейски произход.
„Ако Европа няма да бъде населена от европейци в бъдеще и ние приемаме това като даденост, тогава говорим за размяна на население, за да се подменят европейците с други“, каза навремето Орбан по време на конференция.
„В Европа има политически сили, които искат подмяна на населението по идеологически или други причини.“
Фокус върху населението
С изчислен коефициент на раждаемост 1,48 за жена, Унгария е само една от многото източноевропейски страни, които са изправени пред демографски спад. Той се дължи на ниската раждаемост, както и на емиграцията на хора в трудоспособна възраст към други страни от ЕС.
Някои от тези страни прилагат свои собствени политики, за да насърчат увеличаването на раждаемостта. Полша, например, плаща на родителите 500 злоти (100 британски лири) месечно на дете.
Хърватия, която пое председателството на ЕС миналата седмица, заяви още миналата година, че растежът на населението в ЕС ще бъде „ключов въпрос“ за тях.
„Демографията трябва да бъде поставена във фокуса на политиките на ЕС, за да се запази развитието на всички страни членки“, заяви хърватският министър Весна Бедекович на конференция на Европейския икономически и социален комитет през ноември.
„Коефициентът на раждаемост понастоящем е средно 1,59 … Ето защо Хърватия прие демографското съживяване като ключов въпрос за по-нататъшното си развитие.“