През последните няколко години се наблюдава постоянно и бързо увеличение на броя на преподавателите в общообразователните и специалните училища в страната, съобщават от Института по пазарна икономика /ИПИ/.
За последните пет години преподавателският персонал е нараснал с над 11 хиляди души (или 27%). При относителният брой спрямо учениците – съотношението брой учители/брой ученици – ръстът е още по-висок заради демографските процеси, свързани с намаляването на учениците в страната с 40 хиляди, или близо 7%.
Освен застаряването на учителите и повишаването на дела на преподавателите над 65 г., се забелязва и повишаване на дела на младите учители до 34-годишна възраст. Подобна тенденция се виждаше и от данните в Рейтинговата система на висшите училища в България, която показва все по-голям интерес към учителската професия през последните години.
Увеличаването на броя на преподавателите през последните пет години се вижда и на общинско ниво. В 247 общини съотношението между броя на учителите и броя на учениците се повишава, а само в 17 – намалява.
Разликите в относителния брой на преподавателите в общините остават значителни. Той е най-висок предимно в малки, отдалечени общини, особено в областите Смолян и Кърджали.
С най-малко учители на хиляда ученика са общините Якимово (60) и Невестино (66), а с най-много – общините Макреш (333) и Борово (284). В столицата броят на учителите е 93 на хиляда ученика, в Пловдив – 84, а във Варна – 80.