Между държавните и общинските болници се наблюдават големи различия във всички финансови показатели, в отделни случаи в рамките на няколко пъти. Около 70% от общите разходи се извършват от държавните болници.
Това пишат в свой анализ от Института за пазарна икономика /ИПИ/, като напомнят, че броят, териториалното разпределение и начина на функциониране на болниците са честа тема на обществен дебат в България.
„Причината се корени в затрудненията на управляващите да намерят подходяща формула за преструктурирането им, както териториално, така и като обхват на услугите, които те да предоставят“.
Те предлагат сравнителен анализ на финансовото им състояние, който позволява да се откроят интересни тенденции.
Една от тях, е че болниците в България извършват над 2 млн. хоспитализации годишно, имат близо 3 млрд. лв. приходи и наемат около 50 хиляди души персонал. Екстензивната болнична мрежа от държавни и общински болници (189 броя) е твърде голяма за намаляващото население на България, но отразява силната насоченост на здравеопазването у нас към болнични услуги.
Ковид кризата се отразява благоприятно във финансово отношение на по-голямата част от лечебните заведения – както приходите, така и печалбите им растат значително след 2019 година.
Болниците управляват активи с балансова стойност около 2 млрд. лева. Част от активите са вече амортизирани и не се обновяват. Задълженията през последните години се увеличават слабо, като преобладават краткосрочните задължения.
От ИПИ предлагат и път за по-добра болнична помощ, който включва постепенно намаляване на мрежата от лечебни заведения и концентрация на услугите и персонала в тях, като се обмисли механизъм за предоставяне на качествени здравни услуги на населението в по-отдалечени места;
Друга стъпка е свързана с корекция на финансиращия механизъм (клиничните пътеки), което ще позволи справедливо заплащане на дейността спрямо тежестта на случаите в тях
От ИПИ призовават и за по-силен финансов контрол върху дейността на болниците с цел ограничаване на възможностите за злоупотреби и нередности.