Ирак: Жените се опасяват от увеличаване на броя на браковете в детска възраст

Правителството обсъжда законодателни промени, които биха узаконили подобни бракове, давайки повече правомощия на духовниците

0
139
Момиче от Ирак
Снимка: Pixabay

Шаймаа Саадун сподели пред „Associated Press“, че е преследвана от спомена как е била принудена да сключи брак с 39-годишен мъж малко след като е навършила 13 години. Бедното ѝ семейство, което живее в село близо до южния иракски град Басра, се надявало, че зестрата от злато и щедра сума пари ще им помогне да подобрят положението си. След първата брачна нощ съпругът ѝ им показал окървавено парче плат, за да докаже девствеността ѝ.

„От мен се очакваше да бъда съпруга и майка, докато самата аз бях още дете. Никое дете или тийнейджър не трябва да бъде принуждавано да преживее това, което аз преживях и още преживявам“, казва Шаймаа, която се е развела със съпруга си, когато е била на 30 години, а сега е на 44.

Бракът на Шаймаа Саадун е бил незаконен, въпреки че съдия, който е роднина на нейния тогавашен съпруг, го е одобрил. Иракският закон определя 18 години като минимална възраст за сключване на брак в повечето случаи. Скоро обаче подобни детски бракове на може да бъдат официално узаконени от държавата. Парламентът на Ирак обмисля спорни законодателни промени, които ще дадат на религиозните власти повече правомощия по въпросите, свързани със семейното право – стъпка, която, както предупреждават правозащитни организации и критици, може да отвори пътя към масово сключване на бракове на момичета на 9-годишна възраст.

Духовниците ще определят кога едно момиче може да сключи брак

За промените в семейното право настояват предимно влиятелни шиитски мюсюлмански фракции, подкрепяни от религиозни лидери, които все по-често водят кампании срещу това, което определят като налагане на културните норми на Запада в Ирак, където мнозинството от гражданите са мюсюлмани. През април парламентът прие строг закон, насочен срещу ЛГБТК+ общността.

Предложените изменения ще позволят на иракчаните да се обръщат към религиозните съдилища по въпроси в областта на семейното право, включително сключването на брак, които понастоящем са обект на изключителната компетентност на гражданските съдилища. Това ще позволи на духовниците да се произнасят в съответствие с тяхното тълкуване на шариата, или ислямското право, които обикновено се различават съществено от клаузите на националните закони. Някои духовници тълкуват шериата по начин, който разрешава брака на момичета в ранна тийнейджърска възраст – или дори на 9-годинишна възраст. Много иракски жени реагираха с ужас, като организираха гневни протести пред сградата на парламента и проведоха кампании срещу промените, използвайки за трибуна социалните медии.

„Приемането на закон, който връща страната 1500 години назад, е срамно и ние ще продължим да го отхвърляме до последния си дъх. Работата на иракския парламент е да приема закони, които да повишат стандартите на обществото,“, коментира Хеба ал-Дабуни, активистка, която е била част от десетките участници в протеста, проведен през август.

Консервативните законодатели твърдят, че промените ще дадат възможност на хората да избират дали да се позоват на гражданското или религиозното право, и изтъкват, че целта е да се защитават семействата от светското, западно влияние.

Сара Санбар, която е част от екипа на неправителствената организация „Human Rights Watch“, заяви, че промените ще дадат приоритет на предпочитанията на мъжете.

 „Да, това е даване на избор, но това е даване на избор преди всичко на мъжете,“, казва тя.

Не всички религиозни лидери одобряват идеята

Често яростните дебати се пренасят в иракските медии, като напоследък те се разпалват дори сред духовниците. В едно от последните новинарски предавания сунитски духовник се обяви против по-младата възраст за сключване на брак. Той определи крехката възраст като вредна за малолетните лица и заяви, че гражданите трябва да се позовават на съществуващите граждански закони.

Във видео, публикувано в социалните медии, друг противник на идеята -шиитският духовник Рашид ал-Хусейни настоява, че шериатът позволява на едно  9-годишно момиче да се омъжи, но на практика не е редно това да се случва в действителност.

Предложените изменения са подкрепени от повечето шиитски законодатели в блока, наречен Координационна рамка, който има мнозинство в парламента. Въпреки това ожесточените спорове по темата продължават. Парламентът трябваше да проведе първоначално гласуване на закона вчера, но не успя да събере нужния кворум, затова се наложи да го отложи.

Приетият през 1959 г. иракски закон за личния статут като цяло се възприема като стабилна основа, която в голяма степен защитава правата на жените и децата. Той определя законната възраст за сключване на брак на 18 години, въпреки че позволява на момичета на 15-годишна възраст да се омъжат със съгласието на родителите си и с медицинско доказателство, че момичето е достигнало полова зрялост. Браковете извън държавните съдилища са забранени. Въпреки това, често се случват нарушения. Отделни съдии понякога одобряват подобни бракове, било то поради корупция или защото бракът вече е бил сключен неофициално.

Костадин Костадинов критикува правителството за отказа да подкрепи Милан Димитров

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments