Властите в Иран са екзекутирали трима мъже, осъдени на смърт във връзка с общонационалните антиправителствени протести миналата година, съобщи съдебната власт, цитирана от „BBC“. Тримата бяха осъдени за предполагаемото им участие в нападение със стрелба, при което бяха убити трима служители на сигурността в Исфахан през ноември. „Amnesty International“ уточнява, че те са били подложени на несправедливи процеси и се твърди, че са били изтезавани.
Четирима други протестиращи бяха обесени от декември. Съобщава се, че десетки други са били осъдени на смърт или обвинени в углавни престъпления.
Протестите обхванаха цялата Ислямска република след смъртта в ареста на Махса Амини, 22-годишна кюрдка, която беше задържана от полицията за морал в Техеран през септември за предполагаемо носене на хиджаба си „неправилно“. Тримата, които бяха екзекутирани в петък – 30-годишният Маджид Каземи, 36-годишният Салех Мирхашеми и 37-годишният Саид Якуби – бяха арестувани след протести в централния град Исфахан на 16 ноември, по време на които двама членове на паравоенните сили Basij и един полицай бяха арестувани и застреляни.
Източници заявиха пред „Amnesty International“, че мъжете са били насилствено изчезнали, след това измъчвани и принудени да направят уличаващи ги изявления, които формират основата на наказателните дела срещу тях.
Твърди се, че следователите са окачили Каземи с главата надолу, показали са му видеозапис как измъчват брат му, подлагат го на симулирани екзекуции и заплашват да убият братята му. В аудио съобщение от затвора Дастгерд, където бяха държани тримата мъже, Каземи беше чут да казва:
„Кълна се в Бога, че съм невинен. Нямах никакви оръжия в себе си. Те (силите за сигурност) продължиха да ме бият и да нареждат да кажа, че това оръжие е мое.
Казах им, че ще кажа каквото искат, само моля, оставете семейството ми на мира.“
Революционен съд осъжда Каземи и другите двама мъже за „вражда срещу Бога“, неясно дефинирано обвинение за национална сигурност, и ги осъди на смърт през януари след, както казаха активисти, четиридневен процес.
Според базирания в САЩ Център за правата на човека в Иран (CHRI) им е била отказана възможността да подготвят подходяща защита, прокурорите са разчитали на принудителни „самопризнания“, а обвинителният акт е „изпълнен с нередности, които разкриват, че това е политически мотивиран случай“.
Миналата седмица властите обявиха, че върховният съд е потвърдил присъдите им. В свое изявление в сряда Даяна Елтахауи, заместник-директор на Amnesty за Близкия изток, споделя:
„Използването на смъртното наказание срещу тези мъже е крещящ акт на отмъщение срещу смело поколение протестиращи за това, че твърдо настояваха за правата на иранския народ през последните седем месеца.“
„Шокиращият начин, по който процесът и осъждането на тези протестиращи бяха ускорени през съдебната система на Иран на фона на използването на „признания“ с изтезания, сериозни процедурни пропуски и липса на доказателства, е друг пример за иранските власти“ нагло незачитане на правото на живот и справедлив процес“.
Миналата седмица шефът на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк изрази разочарование от това, което той нарече „плашещо високия брой екзекуции“ тази година в Иран. Той цитира източници от ООН, които казват, че най-малко 209 души са били осъдени на смърт досега тази година – повече от 10 души всяка седмица – предимно за престъпления, свързани с наркотици, като го нарече „отвратителен рекорд“.