Иран изстреля първия си военен сателит

0
215
Изстрелване на ракета
Снимка: Pixabay, Архив

Иран обяви, че е изстрелял успешно първия си сателит за военно разузнаване след месеци неуспехи, а САЩ твърдят, че програмата е прикритие за разработването на балистичните ракети.

„Първият спътник на Ислямска република Иран успешно беше изстрелян в орбита от Ислямския революционен гвардейски корпус“, гласи информация, публикувана в официалния уебсайт на елитните сили в сряда.

Информацията разкрива, че спътникът наречен „Nour“, е бил изстрелян чрез двустепенна ракета носител „Касед” от пустинята Маркази, разположена в централната част на Иран.

„Сателитът обикаля около повърхността на Земята в орбита на разстояние 425 км“, се казва още в уебсайта. „Това действие ще бъде голям успех и нов етап в развитието на астрономията, що се касае до Иран“.

Ислямският революционен гвардейски корпус обяви сателита за първия военен спътник, изстрелван някога от Техеран. Използван е сателитен носител „Ghased“, за да се изпрати спътникът в космоса, като системата за пръв път се внедрява в Иран.

Тъй като светът се бори с пандемията от коронавируса и невиждано ниските цени на петрола, изстрелването на ракетата може да се сметне за знак от страна на Иран, че страната има желание да поеме нов риск.

“Това предизвиква поводи за тревога“, твърди Фабиан Хинц, специалист в Центъра за изследвания в областта на неразпространението на ядрени оръжия към Института за международни изследвания в Мидълбъри, Калифорния. Според него, въз основа на информацията на държавните медии, става ясно, че изстрелването на сателита се е извършило в неназована база на Ислямския революционен гвардейски корпус, близо до Шахруд, Иран, на около 330 км североизточно от Техеран.

Навигация на въоръжените сили

Зейн Басрави, репортер от „Al Jazeera“, работещ в столицата Техеран, заяви, че това е първият път, когато за изстрелването на военен спътник е използван кредит.

„Тъй като това е военен сателит това, което вероятно ще видим, е използването му специално за събиране на разузнавателна информация и осигуряване на надеждна комуникация при навигирането на въздушни и морски сили“, каза още той.

През последните месеци Техеран направи няколко неуспешни опити за изстрелване на сателит. Последният беше през февруари, когато Иран не успя да пусне в орбита своя комуникационен спътник „Zafar 1“. Този провал дойде след две неуспешни изстрелвания на спътниците „Payam“ и „Doosti“ миналата година, като освен тях се случи и експлозия на ракета през август.

Ракетният взрив през август привлече вниманието на президента на САЩ Доналд Тръмп, който коментира случая, определяйки го като провал при изстрелване на съоръжението.

Поредицата от неуспехи предизвика съмнение за намеса на други държави в програмата на Иран, нещо, за което самият Тръмп намекна, като заяви, че САЩ  не са участвали в катастрофалния инцидент.

Изострена враждебност

Изглежда, че старите врагове Иран и САЩ са на ръба на крайна конфронтация два поредни пъти през последната година.

Дългогодишната враждебност между Техеран и Вашингтон се изостри през 2018 г., когато Тръмп едностранно се оттегли от споразумение и така замрази ядрената програма на Иран, като наред с това издаде нови искания Техеран да ограничи развитието на балистични ракети.

В миналото Вашингтон изрази опасения относно сателитната програма на Техеран, като заяви, че изстрелването на ракета-носител през януари 2019 г. представлява нарушение на ограниченията, наложени на страната за развитие на балистични ракети.

Иран поддържа тезата, че няма намерение да се снабдява с ядрено оръжие и твърди, че аерокосмическите му дейности са с мирна цел и са в съответствие с резолюция, издадена от Съвета за сигурност на ООН.

През последните 10 години Иран изпрати в орбита няколко краткотрайни спътника, а през 2013 г. изстреля маймуна в космоса.

Изстрелването на сателита в сряда се случи на фона на напрежението между Техеран и Вашингтон заради сриващата се ядрена сделка и атаката през януари, при която американски дрон в Ирак причини смъртта на генерал Касем Солеймани.

В сряда се навършват и 41-та годишнина от основаването на Ислямския революционен гвардейски корпус от покойния лидер на Иран Аятолах Рухолах Хомейни.

Ислямският революционен гвардейски корпус, който управлява собствената си военна инфраструктура успоредно с редовните въоръжени сили на Иран, е силова структура, следваща заповедите единствено на върховния лидер Аятолах Али Хаменей.

Не стана ясно веднага дали правителство на Иран е знаело, че предстои изстрелването на сателита. Президентът Хасан Рухани изнесе почти 40-минутна реч в сряда, в която не се споменаваше нищо за военния проект.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments