Иран заяви, че планира да обогати с уран до 20% в своето подземно ядрено съоръжение Фордо “възможно най-скоро“, изтласквайки програмата си като техническа стъпка в развитието на оръжие, тъй като увеличава натиска върху Запада заради разкъсаната атомна сделка, съобщава “Асошиейтед прес”.
Този ход се случва на фона на засилено напрежение между Иран и САЩ в последните дни на администрацията на президента Доналд Тръмп, който едностранно оттегли Америка от ядрената сделка на Техеран през 2018 г. Това даде ход на ескалираща поредица от инциденти, обхванати от удара на американски безпилотен самолет, който уби най-висшия ирански генерал в Багдад преди година – годишнина, идваща в неделя, която сега притеснява американските власти за възможни ответни мерки от Иран.
Решението на Иран да започне да се обогатява до 20% преди десетилетие почти доведе до израелска стачка, насочена към ядрените си съоръжения. Това поражда напрежение, което намаля само с атомната сделка от 2015 г. Възобновяване на 20% обогатяване може да види, че бързината се завръща.
Дори Али Акбар Салехи, образованият в САЩ ръководител на гражданската организация за атомна енергия на Иран, предложи военна аналогия, за да опише готовността на агенцията му да предприеме следващата стъпка. Пред иранската държавна телевизия Салехи заяви:
“Ние сме като войници и пръстите ни са върху спусъците. Командирът трябва да командва и ние стреляме. Готови сме за това и ще произведем (20% обогатен уран) възможно най-скоро.”
Решението на Иран идва, след като парламентът му прие законопроект, одобрен по-късно от конституционния надзорен орган, целящ обогатяване на туризма, за да притисне Европа да осигури облекчение на санкциите. Той служи и като натиск преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, който заяви, че е готов да се присъедини отново към ядрената сделка.
Международната агенция за атомна енергия призна, че Иран е информирал инспекторите си за решението с писмо, след като новините изтекоха през нощта в петък. В изявление на МААЕ се казва:
“Иран е информирала агенцията, че за да се съобрази с правен акт, наскоро приет от парламента на страната, Атомната енергийна организация на Иран възнамерява да произвежда нискообогатен уран … до 20 процента в обогатителния завод на Фордо.”
МААЕ (Международна агенция за атомна енергия) добави, че Иран не е казвала кога планира да засили обогатяването, въпреки че агенцията “има инспектори в Иран денонощно и те имат редовен достъп до Фордо”. Парламентарният законопроект също призовава Иран да изгони тези инспектори, въпреки че изглежда, че Техеран все още не е решил да предприеме тази стъпка.
Салехи каза, че Иран ще трябва да замени естествения уран в центрофугите на Фордо за материал, който вече е обогатен до 4%, за да започне процесът да премине към 20%. Салехи добави:
“Това трябва да става под надзора на МААЕ.”
След краха на сделката Иран възобнови обогатяването си във Фордо, близо до шиитския свещен град Кум, на около 90 километра (55 мили) югозападно от Техеран.
Защитен от планините, Фордо е обграден от зенитни оръдия и други укрепления. Той е с размерите на футболно игрище, достатъчно голямо, за да побере 3000 центрофуги, но достатъчно малко и втвърдено, за да накара американските власти да подозират, че има военна цел, когато изложиха сайта публично през 2009 г.
В сделката от 2015 г. Иран се съгласи да ограничи обогатяването си в замяна на облекчение на санкциите. Споразумението също така призовава Фордо да бъде превърнато в съоръжение за научноизследователска и развойна дейност.
При бившия твърд президент на Иран Махмуд Ахмадинеджад Техеран започна обогатяване с 20%. Израел, който има собствена недекларирана програма за ядрено оръжие, се опасяваше, че Техеран изгражда бомба.
След откриването на Фордо, САЩ работят по така наречените бомби “бункерни лопатки”, предназначени да удрят такива съоръжения. Докато Израел заплашваше в един момент да бомбардира ирански ядрени обекти като Фордо, американските власти им съобщиха видеозапис на бомба-бункер, унищожаващ макет на Фордо в югозападната пустиня на Америка.
Израел, който при премиера Бенямин Нетаняху продължава да критикува ядрената програма на Иран, не предложи незабавен коментар в събота. Към момента Иран обогатява уран до 4,5%, в нарушение на ограничението от 3,67% по споразумението. Експерти твърдят, че Иран има достатъчно запаси от ниско обогатен уран за поне две ядрени оръжия, ако реши да ги преследва. Иран отдавна поддържа, че ядрената програма е мирна.
Страната отделно е започнала строителството на нов обект във Фордо, според сателитни снимки, получени от Асошиейтед прес през декември. Съобщението на Иран съвпада с годишнината от удара на американския безпилотен самолет с генерал на Революционната гвардия Касем Солеймани в Багдад миналата година. По-късно стана ясно,че с тази атака Иран отмъщава, като нанася балистичен ракетен удар, раняващ десетки американски войници в Ирак. Техеран също случайно събори украински пътнически самолет тази нощ, убивайки всички 176 души на борда.
С наближаването на годишнината САЩ изпратиха бомбардировачи B-52 над региона и изпратиха ядрена подводница в Персийския залив. В четвъртък моряци откриха мина с накрайник на танкер в Персийския залив край Ирак близо до иранската граница, докато се готвеше да прехвърли гориво на друг танкер, собственост на компания, търгувана на Нюйоркската фондова борса. Никой не е поел отговорност за добива, въпреки че това се случва след поредица от подобни атаки през 2019 г., за които американският флот обвини за Иран. Техеран отрече да е замесен.
През ноември ирански учен, основал военната ядрена програма на страната две десетилетия по-рано, беше убит при атака, за която Техеран обвинява за Израел.